Kılıçdaroğlu’ndan apartman görevlilerine ‘örgütlenme’ çağrısı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, video konferans görüşmesiyle apartman görevlilerinin sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerine hakları için örgütlenmeleri çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs sürecindeki video konferans görüşmelerine apartman görevlileriyle devam etti. Toplantıya, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan ile Ankara, Bursa, İstanbul, Sivas, Uşak, Adana, Kahramanmaraş, Sakarya, Erzurum ve Rize’den apartman görevlileri katıldı. Toplantıda Kılıçdaroğlu’na, genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Veli Ağbaba eşlik etti. 

‘Örgütlenmeniz kadar değerli bir şey yok’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Görüşmede, apartman görevlilerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı. Apartman görevlilerine örgütlenmeleri çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Örgütlenmeniz kadar değerli bir şey yoktur. Büyük ölçüde haklarınızın ihlal edildiğini biliyorum. Size yasaların sağladığı güvencelerin verilmediğini de biliyorum. Bunun mücadelesini yapmak için örgütlenmeniz lazım. Biz sizin hakkınızı her ortamda savunuyoruz. Bu konuda bir broşür hazırladık. Burada sizin haklarınız yazılı, hangi haklara sahip olduğunuz yazılı.”

‘Apartman görevlileri eşiyle çocuğuyla beraber hizmet veriyor’

“Tabii hakka sahip olmak ayrı ama bir de fiilen içinde çalışılacak ortam da ayrı.” diyen Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerinin apartman yöneticisi ile anlaşma yaptığını ama eşiyle çocuğuyla beraber hizmet verdiğini, çalışma saatlerinin olmadığını ve zor bir görev üstlendiklerini söyledi.

‘Apartman görevlileri salgında risk üstlendi’

Apartman görevlilerinin salgında alana çıkıp alışveriş yaparak risk üstlendiğini belirten Kılıçdaroğlu, herkese maddi imkan sağlandığını ancak apartman görevlilerine hiçbir şey verilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerinin Bakanlık yetkililerince denetleme yapılmadığını ve haklarının yeteri kadar savunulmadığını da vurgu yaptı.

‘İnsani şartlarda oturabileceği bir daire tahsis edilmeli’

Konut politikasının değişmesi gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Apartman görevlisinin insani şartlarda oturabileceği bir dairenin ona tahsis edilmesi lazım. Öyle yerler biliyorum ki güneş görmüyor. Bu adamın çoluk çocuğu da var, bunların da güneş görmeye, insanca yaşamaya hakları var.” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’de aile yardımları sigortası yok’

Türkiye’de Uluslararası Çalışma Örgütünün kabul ettiği dokuz sigorta dalından aile yardımları sigortasının olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Aile yardımları sigortası olacak ki her ailenin asgari bir gelir güvencesi olacak.” dedi.

Memleketin durumu konusunda umutsuz olunmaması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, beraber olunması halinde memleketin çözülmeyecek hiçbir sorunu olmayacağını vurguladı.