Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ÖSO ile senin ne işin var?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “ÖSO ile senin ne işin var? ‘ÖSO’yu biz ABD ile beraber kurduk.’ diyor. Sana maşa görevi verdiler, farkında bile olmadın.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Kılıçdaroğlu, kadınların 8 Mart’ta bir araya gelerek sorunlarına dikkat çekmeye çalıştığını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İstanbul’da kadınların 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin getirilen yasağa tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz? Yasak geldiği zaman Türkiye’nin demokrasisi gelişmiş mi olacak? Yasak geldiği zaman ‘Türkiye’de demokrasi var’ algısı bütün dünyada yerleşmiş mi olacak? Tam aksine… O nedenle biz, yasakçı zihniyetlere ve yasağı getirenlere karşıyız.” dedi.

‘Vefa Salman iki kez seçime girdi kazandı’

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın iki kez seçime girdiğini ve kazandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Kendisini halkın oylarıyla yenemedikleri için bu kez ‘Acaba idari kararlarla Vefa Salman’ı buradan nasıl uzaklaştırabiliriz ve kendi partilimizi nasıl Yalova’ya belediye başkanı seçeriz’, bunun arayışına girdiler.” dedi.

Bir memurun yolsuzluğu tespit ettiğini ve belediye başkanına haber verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanının da bu yolsuzluğun araştırılması için suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Sonunda belediye başkanın açığa alındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Belediye Meclisinde oylama yapılıyor. Bir AK Parti’li Yalova’ya belediye başkanlığına vekalet etmek üzere seçiliyor.” dedi.

‘Yalova halkının oylarına darbe vuruluyor’

Hangi partiden olursa olsun halkın oyuyla seçilen belediye başkanının başlarının üstünde yeri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Milletin iradesi ortaya çıkmışsa, o iradenin gereğinin yapılması lazım. Şimdi o iradenin gereği yapılmıyor. Demokrasiye darbe vuruluyor. Yalova halkının oylarına darbe vuruluyor. Onun seçtiği belediye başkanı değil, İçişleri Bakanının belirlediği, onun yolu ve yöntemiyle belirlediği bir kişi geliyor ve orada belediye başkanlığı yapıyor. Bu doğru değil.”

Vefa Salman’ın yolsuzluğu şikayet edip görevden alınan bir belediye başkanı olarak tarihe geçeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Tarih de bu acı olayı hiçbir zaman unutmayacaktır.” dedi.

‘Erdoğan’ın bana hakaret etmesini asla kabul etmiyorum’

Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’ın, bana yönelik olarak burada söylenmesi asla mümkün olmayan, terbiyemin, ahlakımın asla izin vermediği belli cümleleri kullanarak bana hakaret etmesini asla kabul etmiyorum” diyerek, Erdoğan’a hiçbir cevap vermediğini söyledi.
Grup Başkanvekilinin Erdoğan’ın kullandığı cümlelerin aynısını kullandığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Grup Başkanvekilimize, ‘Neden böyle söylüyorsun?’ diye kızıyorlar. İyi de asıl öbürüne kızmak lazım, neden, hangi gerekçeyle böyle söyledin?” diye konuştu.

‘Bataklığa girilmesi sorunu çözme pozisyonunu kaybeder’

Suriye konusunda çok iyi niyetlerle yola çıktıklarını, hiç büyük laf etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, aklı olan herkesin “Bizim Orta Doğu bataklığında ne işimiz var?” sorusunun ne kadar doğru olduğunu bildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’da sorun çıktığında başvurulan ülke pozisyonunda olduğunu ancak bataklığa girilmesinin, sorunu çözme pozisyonunun kaybedileceği anlamına geldiğini ifade etti.

“Neden Büyük Orta Doğu Projesi’nin eşbaşkanlığına soyundunuz? Kim size önerdi, maşa rolünü kim size verdi, hangi gerekçeyle bunu defalarca açıkladınız? Hiç düşünmediniz mi sana bu eşbaşkanlığı veren, yarın sana nasıl görev verecek?” sorularını yönelten Kılıçdaroğlu, tarih kültüründen yoksun olanların buna balıklama atladığını söyledi.

‘ÖSO ile senin ne işin var?’

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Orta Doğu bataklığında bulunmamızın temel nedenlerinden birisi bu. ÖSO ile senin ne işin var? ‘ÖSO’yu biz ABD ile beraber kurduk.’ diyor. Sana maşa görevi verdiler, farkında bile olmadın. Biz, ÖSO’nun aynı zamanda hamiliğine soyunduk, maaş, para, silah verdik, eğittik. Yıllar yılı ‘Yanlış yapıyorsunuz, yapmayın’ dedik. Tam tersine ‘ÖSO Kuvayımilliye’dir’ dediler. Çünkü Kuvayımilliye’nin ne olduğunu bilmiyorlardı, sanıyorlardı ki Atatürk, Kuvayımilliyecilere her ay para veriyor. Sanıyorlardı ki Kuvayımilliyeciler, kendi vatanlarını savunmuyor da birilerinin telkiniyle yola çıkmıştı. Sırtımızı sıvazlayıp Suriye bataklığına bizi sokanlar, sonra bizi yalnız bıraktılar.”

‘Ortada bir ateşkes yok’

Erdoğan’dan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 4 soru sormasını istediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Putin’in görüşme sonrasında, “… Telefon görüşmemizde ifade ettiğim gibi, hiç kimse Suriye askerleri de dahil olmak üzere, orada Türk askerlerinin olduğunu bilmiyordu.” dediğine işaret etti. Kılıçdaroğlu, bir anlaşmanın imzalandığını, ortada bir ateşkes olmadığını, sözleşmeyle Rusya, Suriye ve Türkiye’nin askerinin faaliyetlerini durduracağını belirtti. Kılıçdaroğlu, böylece sorunun bir anlamda biraz daha ileriye atıldığını söyledi.

‘ÖSO terörizmin tezahürleri içine giriyor mu’

Türkiye’nin, bu anlaşmayla Suriye rejimini resmen tanıdığını belirten Kılıçdaroğlu, sözleşmede “Suriye Arap Cumhuriyeti” ibaresinin geçtiğini, Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve terörle mücadeleyi kabul ettiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “Terörizmin tüm tezahürleri içine ÖSO giriyor mu girmiyor mu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz. Bir başka sonuç, yaşadığımız sorunu Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde çözüleceğini kabul ettik.” dedi.