Kılıçdaroğlu’ndan Kobanê soruşturmasına tepki: Neden 6 yıl beklediniz?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik Kobanê soruşturmasına tepki göstererek, “Neden 6 yıl beklediniz? Acaba biz Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız hinliğinin peşindeler. Haklıyla haksızlığı ayıracaktır bizim insanımız.” dedi.

Sadece 3 ilde 35 bine yakın esnafın kepengini indirdiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, farklı illerinden intihar ederek yaşamına son veren esnafların isimlerini sıralayarak, “Erdoğan, damat, bakanlar bunları biliyor mu acaba? Yayın yasağı getiriyorlar vatandaş öğrenmesin diye.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: Arşiv

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginliğe ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Azerbaycan toprakları işgal altında olan bir devlet. Azerbaycan’ın haklılığını desteklemek durumundayız. Uluslararası hukuk Azerbaycan’ın haklı olduğunu söylüyor” diye konuştu. 

‘Seçimle gelen seçimle gitmelidir’

Sorunların demokrasiyle çözüleceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, kayyım atamalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Seçilenler sadece biz değiliz, belediye başkanları da seçiliyor. Farklı düşünüyor diye gazeteciyi, siyasetçiyi hapse atarsanız olmaz. Biz her koşulda demokrasiyi savunmak zorundayız. Baroların kendi seçimlerini yapmalarına yasak getirildi. Hukukçulara yasaya aykırı yasak uyguluyorsunuz. Bunun üzerinde de durmak gerek. Demokrasi bir başka özelliği de seçimle gelenlerin seçimle gitmesidir. Meşruiyetin kaynağı halktır. Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Seçimle gelen belediye başkanı (Ayhan Bilgen) aynı olaydan hapis yatmış, AYM hak ihlali demiş. Eğer siz halkın oyunu alan bir kişiyi halkın iradesini bir tarafa atarak onu bulunduğu makamdan alıp kayyım atıyorsanız bu ülkede demokrasi yoktur. Üstelik seçimle gelen belediye başkanı daha önce aynı suçtan aynı olaydan ötürü gözaltına alınmış, hapis yatmış, çıkmışsa olay çok daha vahim durumdadır. Bunu sadece son olaylarla ilgili söylemiyorum.”

‘Neden 6 yıl beklediniz?’

HDP’ye yönelik 6 yıl sonra başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamındaki operasyona ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir yerde haksızlık varsa o haksızlık karşısında susana ne denir? Bir yerde insanlar milletin iradesini yok sayıyorsa ve itiraz etmiyorsanız, haksızlığa karşı durmayana dilsiz şeytan denir. Balyoz, Ergenekon olaylarını hatırlıyorsunuz değil mi? Kim haklı çıktı, biz çıktık. Neden 6 yıl beklediniz? Acaba biz Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız hinliğinin peşindeler. Haklıyla haksızlığı ayıracaktır bizim insanımız.” şeklinde konuştu.

‘Sayın Davutoğlu istifa ettirildiğinde de aynı açıklamayı yaptık’

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Davutoğlu istifa ettirildiğinde de aynı açıklamayı yaptık. Bir yerde adaletsizlik varsa adaletin standardı olmaz. Adaletsizlik kime karşı yapılmışsa sesinizi ona karşı yükselteceksiniz. Demokrasiler çifte standardı kabul etmez. Diyorlar ki, gözaltına alınanlar HDP’liler ya da başka partiden… Bir haksızlık varsa ve siz ona itiraz etmiyorsanız burada adaletsizlik var demiyorsanız o zaman haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır.”

TTB’nin hedef alınması

TTB’nin iktidar tarafından hedef alınmasına dair de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “TTB’ye her türlü eleştiriyi yaptılar. Sonra çıktı ki Sağlık Bakanı doğruları söylemiyor. Devlet yalan söyler mi? Asıl üzerinde durmamız gereken nokta bu. Gerekirse hiç bilgi vermezsiniz. Bilgi veriyorsanız doğruyu söyleyeceksiniz. Çok sayıda vatandaşımızı yaşamını yitirdi. Salgın döneminde 700 bine yakın dükkân kapatıldı. Dükkânların kapatılması doğruydu, pandemiyle mücadeleydi. Dükkânını kapatıyorsan sosyal devlet olarak mali olanakları sağlamak zorunda. Esnaf için sicil affı çıkarılmadı hâlâ.” 

‘700 bine yakın dükkan kapatıldı’

Hükümetin pandemi başladığında esnafın dükkanlarını kapatmasını istediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bu süreçte 700 bine yakın dükkanın kapatıldığını kaydetti. O dönemde düzenlediği basın toplantısında bu kararın doğru olduğunu ancak sosyal devletin dükkanını kapatan esnafa destek sağlaması gerektiğini dile getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Kişinin yaşamını korurken, yaşamını sürdürebilecek mali imkanları ona sağlamak zorundasın. Yoksa sosyal devlet olmaz.” dedi.

‘Esnafa yönelik bir sicil affı çıkarılmadı’

Kılıçdaroğlu, “önerilerinin yerine getirilmediğini; esnafa yönelik bir sicil affının çıkarılmadığını, kiralarının devlet tarafından karşılanmadığını, aslında gayrimenkul sahibinin sorumluluğunda olan stopaj vergisinin kaldırılmadığını, bankalara yönelik borçlarının ertelenmediğini, elektrik, su ve doğal gaz faturalarının ödenmesine devletin destek vermediğini” söyledi.

‘Doğal gaza yüzde 34 zam geldi, oysa doğal gaz fiyatları tüm dünyada düşüyor’

Kılıçdaroğlu, devletin ne üretiyorsa her şeye her türlü zammı yaptığını belirterek, “Bu zamlar insafsızca yapıldı. Mesela son bir yılda elektriğe yüzde 32, doğal gaza yüzde 34 zam geldi. Oysa doğal gaz fiyatları tüm dünyada düşüyor. Esnafın sorgulaması, uyanması lazım. Kim kendisine sahip çıkıyor, kim sahip çıkıyormuş gibi yapıyor, esnafın öğrenmesi lazım.” dedi.

‘3 ilde 35 bine yakın esnaf kepengini indirdi’

TESK verilerine göre 1 milyon 956 bin esnaf olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Son 8 ayda Ankara, İstanbul ve İzmir’de, sadece 3 ilde, 35 bine yakın esnaf kepengini indirdi. Geçtiğimiz haziranda 7 bin 222 iş yeri kapandı. Bu son 5 yılın bütün haziran aylarındaki veriden daha yüksek. Pandeminin etkisini burada da görüyoruz. TÜİK verilerine göre, geçen yıl 2 milyon 616 bin esnafımız var, bu yıl mayıs itibarıyla 2 milyon 281 bine düştü. TÜİK verilerine göre, 335 bin esnaf dükkanını kapattı. Devletin resmi rakamı.”

Arkadaşlarının, Birleşik Esnaf Derneği Başkanı ile görüşerek esnafın sorunlarına ve çözüm taleplerine ilişkin bilgi aldıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, bu kişinin, “esnafın, pandemi sürecinde devletten hiçbir destek görmediğini, sunulan kredi kolaylığının da sadece esnafı borçlandırdığını”, kira desteğine ihtiyaç duyduklarını söylediğini aktardı.

‘Ekonomik buhran yaşıyoruz’

Kılıçdaroğlu, “Söylediklerinin tamamı doğrudur. Eksiği var, fazlası yok. Esnafla beraber, esnaf saydığımız ama dükkanı olmayan, pazarcılar, manavlar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, evlere veya iş yerlerine temizliğe giden 1 milyon kişi var. Bunlarla ilgili ne yapıldı? Ekonomik buhran yaşıyoruz, doğrudur. Yanlış politikalar Türkiye’yi bu noktaya getirdi.” sözlerini sarf etti.

Türkiye’nin farklı illerinden intihar ederek yaşamına son veren esnafların isimlerini sıralayan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, damat, bakanlar bunları biliyor mu acaba? Yayın yasağı getiriyorlar vatandaş öğrenmesin diye.” dedi.

AA/MA – ANKARA