Kılıçdaroğlu’ndan TTB’ye ziyaret: Vaka artışlarına karşı uyardıkları için hedef alındı

Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sağlık çalışanlarının vaka artışlarına karşı uyardıkları için hedef alındığını belirterek, “Covid-19 ile mücadele edenlerin ‘terörist’ olduğunu düşünmek hayatımda duyduğum en saçma şey” dedi.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hedef gösterilen TTB’yi ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na CHP’li milletvekilleri Murat Emir, Veli Ağbaba ve Selin Sayek Böke eşlik etti. CHP’liler TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz ve TTB Merkez Konsey üyesi Selma Gürkan tarafından karşılandı. Kılıçdaroğlu’na ziyaret öncesi siyah kurdele takıldı.

Adıyaman: TTB sadece hekimlerin değil halkın örgütüdür

CHP’nin TTB’yi ziyaretinin ardından ortak açıklama yapıldı

Ziyaret sonrası yapılan ortak açıklamada konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, “TTB sadece hekimlerin değil halkın örgütüdür” dedi. Adıyaman, “Pandemi 6’ıncı ayında pik yaptı ve biz siyah kurdeleler ile bir eylem yaptık. Siyah kurdele bütün Türkiye’yi dolaştı. Eyleme destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Sağlık çalışanları uyarmazsa kim uyaracak?

Daha sonra Kılıçdaroğlu konuştu. Tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Sağlık çalışanları vaka artışlarına karşı uyardıkları için hedef alındı. Kim uyaracak? Sağlık çalışanları uyarmazsa kim uyaracak? Bizi tehlikeye atanları uyarmaktan başka ne yaptılar. Salgının başında hata yaptılar, atılması gereken adımlar atılmadı.” dedi.

‘Bilim Kurulu’ndan bir kişinin verileri açıklaması gerekirdi’

Salgın başladığında bazı önlemlerin alındığını, ancak işsizlik ve yoksulluğa karşı önlem alınmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Esnafın kirasını ödeyeceksin. Bu insanlar akşam eve ekmek götürüyor. Bugün geldiğimiz nokta insana hayatı önemli değil ekonomi önemli noktası. Yönetemiyorlar. Bir devlet yalan söyler mi? Devletin yalan söylememesi lazım. Bilim kurulundan bir kişinin verileri açıklaması gerekirdi Siyasal iktidar değil.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TTB’yi ziyaretinin ardından açıklama yaptı

‘Bakan Koca verdiği güveni kaybetti’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın salgın başladığında güven verdiğini, ancak daha sonra bunu kaybettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı bilim kurulu üyesi değil, sağlıkçı değil, nasıl komut veriyor? Vatandaşların yüzde 60’ı bilgilerin doğru olmadığını söylüyor. Halka doğru bilgi verilmesi gerekir. Sadece biz değil başka ülkeler de doğru bilgi vermiyor. Sağlık çalışanları günün 24 saati çalışıyor, hangi politikacı günün 24 saati çalışıyor. Bu hekimler sonunda suçlu oldu.” dedi.

TTB gerçekleri söylediği için hedef alındığına işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“TTB kapatılsın diyorlar. Neden bu tablo ülkenin önüne koyuldu bunu kavrayamadılar. Sayın başkan şahsında bütün sağlık çalışanlarına bir yurttaş olarak yürekten teşekkür ediyorum. Hangi siyasetçi ter içinde çalışır? Teşekkür etmek yerine suçluyoruz. Covid-19 meslek hastalığı. Doğrudan doğruya virüs ile karşı karşıyalar. Taleplerin karşılanması gerekir. Covid-19 ile mücadele edenlerin ‘terörist’ olduğunu düşünmek hayatımda duyduğum en saçma şey.”

MA – ANKARA