Kılıçdaroğlu’ndan Yerel Mahkeme tepkisi: Orada çürüme var

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını tanımayarak ‘yeniden yargılama yok’ diyen Yerel Mahkeme’ye Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi, ‘orada çürüme var’ dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Genel Kurulu’nda konuştu – Fotoğraf: AA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Yerel Mahkemeye yüklendi.

Üst mahkemenin kararını tanımayıp kararı iptal eden yerel mahkemenin çürüdüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, ‘Üst mahkemenin verdiği karara alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir sorun var. Orada bir çürüme var’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Genel Kurul’da yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

  • “İnsanlığın temeli adalettir. Devletin de dinin de temeli adalettir. Bir kişi adaletsizlikle karşı karşıya kaldığı zaman ona tepki göstermek de bizim görevimizdir. Sayın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Adaleti nasıl sağlayacağız. O kurallara uyulduğunda adalet gerçekleşmiş olur.
  • Bizim ülkemizin bir Anayasası var. Bu bizi bağlar, gereğini yerine getirmek zorundayız. Yoksa hukuk devleti olamayız. Anayasa Mahkemesi kararına 600 milletvekili olarak uyuyuoruz. Bizi kim denetliyor, Anayasa Mahkemesi denetliyor. Yoksa hukuk devleti olamayız.

“Çürümeye müdahale edilmeli”

  • Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karara yasama organı uyuyor, bir yargı organı diyor ki ‘Ben Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayacağım’ diyor. Üst mahkemenin verdiği karara alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir sorun var. Orada bir çürüme var.
  • Bu çürümeye müdahale etmemiz lazım. Tuz kokar arkadaşlar. Bir kaosa zemin hazırlanır. Bu bir kavga alanı değildir, adalet alanıdır. Biz adaleti ayaklar altına alan bir karar olduğu zaman sessiz mi kalacağız, iyi oldu vurun mu diyeceğiz? Hepimize düşen sorumluluklar var. Balık baştan kokar demişler, niye balığı baştan kokutuyoruz? Yasama organının çıkardığı yasayı, yargı organı ‘bunu uygulamam’ diyemez. Denetlenmeyen güç, güç değildir.

TIKLAYIN: Yerel Mahkeme AYM kararına uymadı, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına izin vermedi

TIKLAYIN: Kılıçdaroğlu, kamu avukatlarına seslendi: Atacağın her imza kendi mesleğine ihanettir

Haber Merkezi