Kilise saldırganı ‘şekerim çıktı, yaptım’ deyince serbest bırakıldı

İstanbul Üsküdar’daki Ermeni Kilisesi’nin haçını kırıp yere atan Mazlum D. “şekerinin çıktığını ve bir anda eylemi yaptığını” ifade etmesi üzere serbest bırakıldı.

Üsküdar’daki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısına çıkarak haçı kıran ve yere atan saldırgan Mazlum D.’nin eylemi kamera kayıtlarına yansıdı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli Mazlum D. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Şüpheli, savcılıktaki ifadesinin ardından hakkında, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Mazlum D. hakimlikteki ifadesinde, şeker hastası olduğu için çalışamadığını ifade ederek, daha önceki beyanlarında da belirttiği gibi bir anlık bir şey olduğunu, hastalığının etkisiyle yaptığını savundu.

Gerçekleştirdiği eylemin altında herhangi bir neden olmadığını iddia eden Mazlum D., hiçbir kişi ya da yapıyla bağlantısının bulunmadığını, pişman olduğunu söyledi.

Savcılığın tutuklama talebini reddeden hakimlik, şüpheli Mazlum D.’yi adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Paylan: Engellememekle ayrımcılık suçu işliyorsunuz

HDP’nin Ermeni milletvekili Garo Paylan, İstanbul’daki kiliselere yakın zamanda, defaatle nefret saldırıları gerçekleştiğini mabet kapılarına ayrımcılık ve nefret söylemi içeren ifadeler yazıldığını bildirdi. Kilise kapılarının yakılmaya çalışıldığını, hatta silahlı saldırı girişimleri olduğunu belirten Paylan, “Cumhurbaşkanı ve bakanlar bu nefret saldırılarını kınayan tek bir açıklama yapmadı. Oysa bir Cumhurbaşkanı, ibadethaneye yapılan nefret saldırılarına sessiz kalmamalıydı” dedi.  

26 Mayıs 2020 tarihinde, İstanbul Üsküdar’da, Kuzguncuk mahallesinde bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin haçı sökülüp yere atılarak, bir nefret saldırısı daha gerçekleştiğini belirterek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Kiliselere yönelik nefret saldırılarını engellememekle, ayrımcılık suçu işlemiş olmuyor musunuz?” diye sordu.

Garo Paylan, kiliseyi de ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.