‘Kırmızı liste’ye eklenen HDP’li Yıldırım’ın avukatından itiraz

DBP eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile birlikte “terörden arananlar” listesine eklenen HDP eski milletvekili Nadir Yıldırım’ın avukatı, yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

HDP 26. dönem milletvekili Nadir Yıldırım

İçişleri Bakanlığı, hazırladığı “terörden arananlar” listesinin kırmızı kategorisine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) 26’ncı dönem Milletvekili Nadir Yıldırım’ın isimlerini de ekleyip, haklarında 10’ar milyon TL ödül koydu.

Alınan bu karar tepkilere yol açarken, listeye isimleri eklenen siyasetçilerden Nadir Yıldırım’ın avukatı Mehdi Özdemir, yürütmenin durdurularak iptali talebiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Başvuru dilekçesinde siyasetçi kimliğiyle yürütülen siyasi faaliyetler gerekçe gösterilerek atfedilen suçlamalar ve derdest yargılamalar gerekçe gösterilerek ödül kararı alınmasının hukuka aykırı olduğunun altını çizen Av. Özdemir, müvekkili açısından kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmadığı gibi fail durumu bulunmadığını, suçun tespiti veyahut delillerin toplanması hususunda da ayrıca bir değerlendirme yapılmadığını vurguladı.

MA / HABER MERKEZİ