Kışlada öldürüldüğü 11 yıl sonra anlaşılan askerin cenazesine yıllar sonra ulaşıldı

İstanbul’da 2001’de askerliğini yaptığı sırada kaybolan ancak “firar” olarak kayıtlara geçen İsmet Işık’ın öldürüldüğü 11 yıl sonra cenazesine ulaşılarak anlaşıldı.

İsmet Işık’ın cenazesi ise cinayet hükümlülerinden birinin 19 sene sonra yer göstermesiyle kışlada bulundu.

Kışlada öldürülen asker İsmet Işık’ın cenazesine 11 yıl sonra ulaşıldı

İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda 2001 yılında askerliğini yaptığı sırada kaybolan İsmet Işık “firar” olarak kayıtlara geçmişti. 2012 yılında kışlada para için öldürüldüğü anlaşılan İsmet Işık’ın cenazesine ise ulaşılamamıştı.

Cenazeye kışla içerisinde ulaşıldı

Olaya ilişkin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamanın ardından müebbet hapis cezası verilen cinayet hükümlülerinden O.D., 19 yıl sonra Işık’ın cenazesini gömdükleri yeri söyledi. O.D.’nin kışla içerisindeki yer gösterme işleminin ardından bir kişiye ait kemik parçalarına ulaşıldı. 

İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen kemiklerin Işık’a ait olduğunun öğrenilebilmesi için Işık’ın kardeşi Erol ve babası Durmuş Işık’tan DNA örnekleri alındı. Sonuçlanan adli tıp raporuna göre, alınan DNA örneklerinin uyuştuğu ve cenazenin İsmet Işık’a ait olduğu belirlendi.

Aile, Işık’ın cenazesini İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alarak Konya’ya defnedecek.

‘Kardeşim para için öldürüldü’

Işık’ın kardeşi Erol Işık, AA muhabirine, abisinin, 2001 yılında İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda vatani görevini yaptığı sırada kantin görevlisiyken kışlada askerlik yapan B.Ş. ve O.D. tarafından para için öldürüldüğünü söyledi. Olayın 11 yıl sonra aydınlatılmasının ardından mahkeme sürecinin başladığını ifade eden Işık, yargılamalar sonucunda, sanıklar B.Ş. ve O.D’nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldığını anımsattı.

‘Hükümlülerden O.D. kasım ayında yer gösterdi’

Işık, hükümlülerden O.D.’nin kasım ayında yer göstermesiyle abisinin cenazesinden kalan kemiklere ulaşıldığını anlattı. Işık, şu bilgileri aktardı: “Babamdan ve benden alınan DNA örnekleri Adli Tıpa gönderildi. Sonuçlanan Adli Tıp raporunda, ağabeyimin bot bağcığı ile boğularak öldürüldüğü ve cenazenin bize ait olduğu belirlendi. Biz de birkaç gün içerisinde cenazeyi alarak Konya’ya getirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

AA – KONYA