Kız öğrencilerin odalarındaki ‘denetim’ Meclis gündemine taşındı

Adana’nın Sarıçam ilçesinde  bulunan Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci pansiyonunda, kızlara ait bölümündeki banyo ve odalara ‘denetim’ adı altında okul müdürü ve erkek bir öğretmenle girildiği iddiaları CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tarafından meclis gündemine getirildi.

Söz konusu okulun geçtiğimiz yıllarda dönemin okul müdürünün Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde müzik eşliğinde göbek atmasıyla gündeme geldiğini söyleyen Barut, “Skandalların eksik olmadığı okulda öğrencilerin kaldığı pansiyonun kızlara ait bölümüne okul müdürünün başka bir erkek öğretmenle birlikte, hem banyolara hem de odalara denetim için girdiği öğrenciler ve velileri tarafından iddia edilmektedir” dedi.

‘Müfettiş görevlendirilmeli’

CHP Milletvekili Ayhan Barut, Meclis Genel Kurulu’nda okul müdürünün liseli kız öğrencilerin banyolarını denetlemesinin soruşturulmasını talep etti.

İddiaların öğrenci ve veliler arasında çok büyük rahatsızlığa yol açtığını belirten Barut, şunları kaydetti: “Kız öğrencilerin mahrem alanı olan pansiyonun bölümlerine var olan anons sistemiyle herhangi bir duyuru yapılmadan ve bir kadın personel olmadan girilmesinin yarattığı huzursuzluk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilecek bir müfettiş ile açığa çıkarılmalı ve gereği yapılmalıdır. Ayrıca, iddialara muhatap okul müdürünün Valilik oluru olmadan görevi vekaleten yürüttüğü söylenmektedir. Söz konusu okulumuzda altı ayda bir okul müdürü ve idareci değişikliği yapıldığı, bu ve benzer olumsuzlukların da nedeni olarak gösterilmektedir. Bakanlıktan kadrolu idareci ataması neden yapmadığını sorguluyor ve okula kadrolu idareciler atama yapmasını talep ediyoruz.”