Kızılay ve Başkentgaz protesto edildi

Ankara’da bir araya gelen Halkevleri üyeleri, Kızılay ve Başkentgaz’ı protesto ederek, doğalgaz faturalarını Başkentgaz’a gönderdi.

Fotoğraf: MA

Ankara’da Halkevleri üyeleri, Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yönelik para transferini protesto amacıyla Kızılay semtindeki Yenişehir Postanesi önünde bir araya geldi. Grup, doğalgaz faturalarını postaneden Kızılay’a gönderdi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Halkevleri üyeleri daha sonra açıklama yapmak istedi. Ancak polis “Valilik izni” gerekçesiyle açıklamaya izin vermedi. Bunun üzerine polis ve grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis eylemcileri gözaltına alacağını söyleyerek, gazetecilerin de görüntü almasını engelledi.

Engellemeye rağmen Halkevleri Genel Merkezi Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk, basın açıklamasını okudu. Merttürk, geçtiğimiz hafta basına yansıyan haberler doğrultusunda ortaya çıkan bir vergi kaçakçılığını teşhir ve protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Merttürk, şöyle konuştu: “Edindiğimiz bilgilere göre Kızılay’ın bizim bilmediğimiz bir görevi daha varmış! Kamu yararına bir kurum olan Kızılay, Başkent Gaz Ensar Vakfı’na bağış yapabilsin ama aynı zamanda da vergi ödemesin diye vergi kaçakçılığına aracı olmuş.”

İçinde bulunulan tablonun bir çıkar şebekesini gözler önüne serdiğini söyleyen Merttürk, söz konusu durumdan kaynaklı her zaman halkın mağdur olduğunu belirtti. “Üst üste zamlı faturaları ödeyen de, soğuk kış aylarında kombiyi yeterince yakamayan da, deprem, afet gibi durumlarda sömürülen de halktır” diyen Merttürk, “Çıkar şebekesini” teşhir etmeye devam edeceklerini söyledi. 

Açıklamanın ardından grup, “Gün gelecek, devran dönecek, hırsızlar halka hesap verecek” sloganını attı.