Kızıldeniz’de olası çevre felaketine karşı çağrı

Yemen hükümeti, Kızıldeniz’de 1 milyon varili aşkın petrol taşıyan tankerde sızıntı ya da herhangi bir patlama olması durumunda dünya tarihinin en büyük çevre felaketi yaşanacağı uyarısında bulundu.

Hükümet, petrol tankerinin bakımı için uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı.

Yemen Erformasyon Bakanı Muammer el-İryani twitter hesabından petrol tankerinin fotoğraflarını paylaştı

Yemen’in Hudeyde kentinin kuzeyindeki Ras İsa Limanı’nda demirlenen Safir petrol tankeri için Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, twitter hesabından açıklamada bulundu. Muammer el-İryani, yaptığı açıklamada, 1 milyon varili aşkın petrol taşıyan tankerde sızıntı ya da herhangi bir patlama olması durumunda dünya tarihinin en büyük çevre felaketinin yaşanacağı uyarısında bulundu.

Tanker Ras İsa Limanı’nda 5 yıldır demirli

Ras İsa Limanı’nda 5 yıldır demirli bulunan tankere ait iki fotoğraf paylaşan İryani, bu fotoğrafların gemide meydana gelen yıpranmayı ortaya koyduğunu kaydetti. Tankere bakım yapılamamasından Husileri sorumlu tutan İryani, bakım yapılmaması nedeniyle Hudeyde’deki 3 milyon kişinin zehirli gazlardan etkilenmesi de dahil olmak üzere Yemen’i bekleyen pek çok tehlike olduğunu ifade etti.

Tankerde bakım çalışması için çağrı

İryani, BM teknik ekiplerinin tankerde hasar tespit ve periyodik bakım çalışmalarına başlaması için uluslararası topluma acilen harekete geçme çağrısı yaptı.

Yemen hükümeti daha önce de Husileri, tankerde incelemede bulunması için Birleşmiş Milletler (BM) ekibine izin vermemekle suçlamıştı. Tankerin içindeki 1 milyon varili aşkın petrolün Kızıldeniz’de bir felakete neden olabileceğini belirten Yemen hükümeti, BM’den tankerde inceleme yapılmasına izin vermesi için Husilere baskı uygulamasını istemişti.

Ras İsa Limanı’ndan ihracat, Husiler ile hükümet güçleri arasında çatışmaların başladığı 2015 başı itibarıyla durmuştu. Söz konusu liman, ülkede ham petrol ihraç edilen üç limandan biri olarak biliniyor. Daha çok Marib petrolünün ihracında rol oynuyor.

AA – ADEN