KKTC’de hükümeti kurma görevi Saner’e verildi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e verdi.

UBP Genel Başkanı Ersan Saner (solda) hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan (solda) aldı Fotoğraf: AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’i 10.30’da Cumhurbaşkanlığında kabul ederek, hükümeti kurma görevini verdi. Bir süredir hükümet kurma noktasında birtakım çalışmalar sürdürüldüğünü belirten Tatar, şunları kaydetti:

“Gelinen aşamada, KKTC Anayasası’nın 106. maddesinin bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak, bakanlar kurulunu oluşturmak üzere Başbakanlık görevini Sayın Saner’e vermiş bulunuyorum. Ülkemiz ve memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, Saner’e başarılar diliyorum.”

‘Hükümetin kurulması için 15 gün vakit var’

En kısa sürede temasların neticelenmesi ve hükümetin oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılmasını temenni ettiklerini belirten Tatar, anayasa gereği hükümetin kurulması için 15 gün vakit olduğunu ancak bu sürecin daha erken sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Tatar, “Halka hizmetin devam etmesi, ekonomik anlamda sıkıntıların aşılması ve çalışmaların hızla ilerlemesi için hükümetin bir an önce oluşturulmasında büyük yarar vardır. Uyum içerisinde çalışacak bir hükümetin en erken zamanda oluşturulması temennimizdir.” dedi.

‘Ülkenin acilen hükümete ihtiyacı vardır’

UBP Genel Başkan Vekili Saner de aldığı görev için UBP adına Tatar’a teşekkür etti. En kısa zamanda hükümet kurma çalışmalarını tamamlayacaklarına inandığını belirten Saner, şunları kaydetti:

“Ülkenin acilen hükümete ihtiyacı vardır. Bütçenin geçmesi için çok ivedi bir şekilde hükümetin kurulması gerekmektedir. Büyük projelere imza atabilmek için bir an önce hükümeti kurup, çalışmalarımıza başlama sorumluluğunu hissettiğimi ifade ediyorum.”

KKTC’nin 36. hükümetini kurma görevini alan Saner’in anayasa gereği 15 gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde görevi iade etmesi gerekiyor.

Hükümetin kurulabilmesi için 26 milletvekili desteği gerekiyor

UBP’nin bir önceki Genel Başkanı Ersin Tatar, KKTC’de 18 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin 2’nci turunda oyların yüzde 51,69’unu alarak KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı seçilmiş, 23 Ekim’de de görevi devralmıştı.

KKTC’de koalisyon ortaklarından Halkın Partisi (HP), 6 Ekim’de UBP-HP hükümetinden çekildiğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı seçimi sebebiyle hükümetin bozulması konusunda resmi bir gelişme yaşanmazken, UBP-HP hükümetinin Başbakanı Tatar, yeni Cumhurbaşkanı seçilmişti. KKTC’de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde, hükümetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor.

AA – LEFKOŞA