KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandı, Akıncı’dan Erdoğan’a gönderme

KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda UBP adayı Ersin Tatar, oyların yüzde 51.7’sini alarak Kuzey Kıbrıs’ın yeni cumhurbaşkanı seçildi.

KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur sonuçları açıklandı. Mustafa Akıncı, yaptığı açıklamada “Bu müdahaleler bir daha yaşanmasın, tarihimize kara bir leke olarak geçecektir” dedi.

Ersin Tatar – Recep Tayyip Erdoğan – Mustafa Akıncı

KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 4 gün önce Ankara’ya Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edilen ve içme suyu projesiyle Kapalı Maraş’ı açacakları ‘müjde’sini veren Ersin Tatar, Akıncı tarafından eleştirilmişti.

Erdoğan, Tatarı tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar’ı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gereken her türlü çabayı göstermeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Tatar 51,74 ile kazandı

Kuzey Kıbrıs (KKTC) cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarıştı. 

UBP adayı Ersin Tatar yüzde 51.74 oy oranı ve 67 bin 385 oyla Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi oldu. Bağımsız aday ve şimdiki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise yüzde 48.26 oy oranı ve 62 bin 858 oyda kaldı.

Böylece Ersin Tatar yüzde 51.7 ile KKTC’nin yeni cumhurbaşkanı oldu. Mustafa Akıncı’nın topladığı oyların oranı ise 48.26’da kaldı.

Ersin Tatar kimdir?

Tatar, 1960’ta Lefkoşa’da doğdu. Lise öğrenimini İngiltere’de tamamlayan Tatar, 1982’de Cambridge Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu.

1982-1986 yıllarında Price Waterhouse isimli şirketin İngiltere’deki merkez ofisinde çalışan Tatar, Chartered Accountant (mali müşavir) unvanını aldı.

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Ersin Tatar, 1986-1991 yıllarında İngiltere’de PollyPeck Firmasında, 1991-1992 yıllarında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ’de finansman müdürü olarak çalıştı.

1992-2001 yıllarında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük yapan Tatar, 1996’da KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı “Kanal T”yi kurdu.

Ersin Tatar, 2003’te KKTC’ye dönerek, UBP’den siyasete girdi. 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.

4 Mayıs 2009’da kurulan Derviş Eroğlu hükümetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu görevini sürdürdü.

KKTC’de 28 Temmuz 2013 erken genel seçimlerinde yeniden UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçilen Ersin Tatar, 8. dönemde Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı yaptı.

Tatar, 7 Ocak 2018 erken genel seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi. 27-28 Ekim 2018’deki UBP Kurultayında Hüseyin Özgürgün ile ikinci tura kalan Ersin Tatar, Özgürgün’ün yarıştan çekildiğini açıklamasıyla genel başkan seçildi.

Ersin Tatar, geçen yıl mayısta kurulan UBP-Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümetinde başbakanlık görevini üstlendi.

Haber Merkezi – AA