Kobanê davasına bakan mahkemeye ikinci heyet atandı

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu Kobanê davasına bakan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı.

Avukat Kenan Maçoğlu, amacın davayı hızlıca sonuçlandırmak olduğunu söyledi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 26 Nisan’da görülmeye başlanacak.

Davanın görüldüğü Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 26 Mart tarihli “Adlı Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin” duyuruda, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci heyet atanmasına ve mevcut heyetin sadece Kobanê davası ve sonrasında gelebilecek bağlantılı davalara bakılmasına karar verildiği ifadeleri yer aldı.

Sadece Kobanê davasına bakacaklar

 İddianamenin bir hafta gibi kısa bir sürede mahkemece kabul edildiğini hatırlatan Maçoğlu, “Mahkeme, tutukluluk incelemesinde de iddianamedeki kopyala yapıştır gerekçelerle, tüm ayrıntılı itirazlarımıza rağmen tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Diğer yandan AİHM’in açık net kararı var bunu da uygulamamakta direniyor. Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye dönük bu kararın uygulanmaması halinde uygulanacak yaptırımlarla ilgili kararın çevirisi doğrudan Adalet Bakanlığı tarafından dosyaya sunulmuştu buna rağmen yine AİHM kararını uygulamamakta ısrar ediliyor.

Üstüne bir de bu heyetin özel olarak sadece bu dosyayla ilgilenmesine dönük HSK’nin verdiği karar da bu dosyanın bundan sonra ne şekilde yürütüleceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘Mahkemeye yönelik baskı var’

 Tüm bunlar ışığında mahkemenin iktidardan bağımsız hareket edemediğine yönelik sonucun çıktığına vurgu yapan Maçoğlu, şöyle devam etti:

“Belli ki iktidar tarafından dosyanın hızlı bir şekilde karara çıkması isteniyor ki Bahçeli’nin de bu yönde açıklamalar olmuştu. Mahkemenin, bugüne kadar verdiği kararlara bakılınca üzerinde ciddi bir baskı olduğunu kanaatindeyiz.”

MA