Kobane iddianamesi: Açıklamalar, fezlekeler ve eylemler

“Kobane soruşturması”nın iddianamesinde 108 kişi için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “adam öldürme” suçlarından ceza istendi.

“Kobane soruşturması” kapsamında hazırlanan 3 bin 530 sayfalık iddianamede, siyasetçilerin açıklamaları, fezlekeler, gerçekleştirilen eylemler ve sosyal medya paylaşımlarına yer verildi.

“Kobane soruşturması” kapsamında hazırlanan 3 bin 530 sayfalık iddianamede, siyasetçilerin açıklamaları, fezlekeler, gerçekleştirilen eylemler ve sosyal medya paylaşımlarına yer verildi. Savcılık, iddianamede soruşturmanın mükerrer olmadığını savundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan “Kobanê soruşturması” iddianamesi, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, 108 kişi için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “adam öldürme” başta olmak üzere çeşitli suçlardan cezalar talep edildi.

3 bin 530 sayfalık iddianame

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Altun tarafından hazırlanan ve Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, 3 bin 530 sayfadan oluşuyor. İddianamenin ilk 241 sayfasında yaşamını yitiren 37 kişinin isimleri, mağdur müşteki olarak ise aralarında kamu kurum ve kuruluşlarının da yer aldığı 2 bin 676 isim yer aldı.

Müşteki sıfatıyla dava dosyasında aralarında Adalet Bakanlığı, AKP, CHP, Hür Dava Partisi, MHP, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, MİT, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı’nın da bulunduğu çok sayıda kurum ve kuruluş yer aldı.

İddianamede, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder,  Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk, İbrahim Binici, Ayşe Yağcı, Nezir Çakan, Pervin Oduncu, Meryem Adıbelli, Mesut Bağcık,  Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Cihan Erdal, Berfin Özgü Köse, Günay Kubilay, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Mehmet Hatip Dicle, Ertuğrul Kürkçü, Yurdusev Özsökmenler’in şüpheli olmasının yanı sıra; Arife Köse, Ayfer Kordu, Aynur Aşan, Ayşe Tonğuç, Azime Yılmaz, Bayram Yılmaz, Bergüzar Dumlu, Cemil Bayık, Ceylan Bağrıyanık, Cihan Ekin, Demir Çelik, Duran Kalkan, Elif Yıldırım, Emine Tekas, Emine Temel, Emrullah Cin, Engin Karaaslan, Enver Güngör, Ercan Arslan, Fatma Şenpınar, Fehman Hüseyin, Ferhat Aksu, Filis Arslan, Filiz Duman, Gönül Tepe, Gülseren Törün, Gülten Alataş, Gülüşan Eksen, Gülüzar Tural, Güzel İmecik, Hacire Ateş, Hatice Altınışık, Hülya Oran,  İsmail Özden, İsmail Şengül, Kamuran Yüksek, Layika Gültekin, Leyla Söğüt Aydeniz, Mahmut Dora, Mazhar Öztürk, Mazlum Tekdağ, Abdulselam Demirkıran, Mehmet Taş, Mehmet Tören,  Menafi Bayazit, Mızgın Arı, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nazlı Taşpınar, Neşe Baltaş, Nihal Ay, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Ruken Karagöz, Sabiha Onar, Sabri Ok, Salih Akdoğan, Salih Müslüm Muhammed, Salman Kurtulan, Sara Aktaş, Sibel Akdeniz, Şenay Oruç, Ünal Ahmet Çelen, Yahya Figan, Yasemin Becerekli, Yusuf Koyuncu, Yüksel Baran, Zeki Çelik, Zeynep Karaman, Zeynep Ölbeci, Zübeyir Aydar da şüpheliler arasında yer aldı.

413 sayfa ANF’de yer alan demeçler

İddianamede, 62 sayfa PKK/KCK yapılanmasına yer verilirken, tamamında HDP’li siyasetçilerin Fırat Haber Ajansı’nda geçen haberleri, demeçleri suçlama konusu yapıldı. Savcılık tarafından suçlamalara konu olarak ANF’de yer alan birçok yayın kuruluşu tarafından da haberleştirilen demeçler 413 sayfayı oluşturdu.

Siyasetçilere suçlama konusu yapılan demeçlerinden bazıları şöyle:

“* Ahmet Türk’ün 9 Mayıs 2013: Öcalan siyasetin önünü açacak yeni bir dönem başlattı

* 21 Mart 2017 – tarihinde Türk: Bedeline olursa olsun biz kazanacağız

* 11 Nisan 2017- Türk: Kürt halkının direnişi sürecek

* 17 Mart 2015- Selma Irmak: Önderimizi Ve Coğrafyamızı Özgürleştireceğiz

* 27 Kasım 2015 – Irmak: Özgürlük, Öz Savunmadan Geçer

* 29 Ocak 2019 – Selma Irmak: Kararlıyız (Cezaevinde iken gönderdiği mesaj)

* 21 Mart 2013 – Ertuğrul Kürkçü: HDK, Öcalan’ın açtığı ilerleme yolunu sahipleniyor

* 11 Nisan 2015- Figen Yüksekdağ: El ele verip yeni yaşamı inşa edeceğiz

* 29 Haziran 2015 – Yüksekdağ: Tecridin kaldırılması şarttır

*24 Eylül 2016- Yüksekdağ: Sizden korkmuyoruz mücadelemiz büyüyor

* 3 Ocak 2015 – Ayhan Bilgen: Rojava’nın zaferi İslam için yeniden doğuştur

* 19 Ocak 2018 – Bilgen: Efrine saldırıyı durdurmak için herkes harekete geçmeli

* 22 Ekim 2016 – Ayla Akat Ata: Kadınlar bu direnişi sürdürecek

* 21 Ekim 2012 – Aysel Tuğluk: Açlık grevleri hepimiz için bir sınav

* 18 Kasım 2012- Tuğluk: Sayın Öcalan barışın lideridir”

HDP heyetinin 9 Eylül 2014 tarihinde Federe Kürdistan Bölgesi’ne ziyareti ve 12 Eylül 2014 tarihinde Rojava’ya ziyareti suçlama konusu yapıldı. Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihinde Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobanê’ye yaptığı ziyaretin ardından yaptığı açıklamaların, “örgütten alınan talimatla” yapıldığı ileri sürüldü.

ANF’de yer alması delil

İddianamede, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından 6 Ekim 2014’te atılan tweet, HDP Genel Merkezi ve siyasetçilerin sosyal medya paylaşımları delil sayıldı. Tüm medya kuruluşlarında yer alan açıklamalar, beyanlara ilişkin araştırma yapmayan iddia makamı HDP’nin yaptığı açıklamaların ANF’de yer alan görsellerine yer vererek, “ANF ve FIRATNEWS isimli haber siteleri, sosyal medya ve resmi web sayfalarından terör örgütüne müzahir kitleye ulaşmak adına çağrı ve açıklamaların yapıldığı…” İddiasında bulundu.

Fotoğraflardan Ürküt sorumlu tutuldu

Tüm bunların yanı sıra HDP’li siyasetçilerin sosyal medya paylaşımları da deliller arasında gösterildi. Yapılan suç delilleri arasında yer alan paylaşımların bazıları şöyle: “Ali Ürküt’ün partisinin 7 Aralık 2014 sonuç bildirgesini haberleştiren Evrensel gazetesinin paylaşımını alıntılaması (fotoğrafta sarı-kırmızı-yeşil bayrak olması), Alp Altınörs’ün Ankara’da katledilen Barış Çakan’ı paylaşması, Arife Köse’nin Düzce yerel haber sitesinde yer alan köşe yazısında ‘Sayın Öcalan’ söylemi, Cihan Erdal’ın Demirtaş’ın açıklamasını paylaşması gibi.”

Bunların yanı sıra evlerde bulunan kitaplar, cezaevlerinde gelen mektuplarda suçlamalar arasında yer aldı. Yine HDP tarafından il, ilçe, Parti Meclisi üyelerine gönderdiği genelgelerde deliller arasında yer aldı.

Fezleke iddianamede

Yüksekdağ’ın yargılandığı ana dava dosyasında fezleke olarak yer alan 19 Temmuz 2015’te Suruç’ta yaptığı konuşma da iddianamede yer aldı. Yine Demirtaş’ın Mardin Nusaybin’de “Öcalan’ın posterinin” yasaklanmasına ilişkin ana davasında yer alan fezleke de suçlama konusu yapıldı. İddia makamı, HDP’li siyasetçilerin açıklamalarının “örgütü benimsemek” olarak değerlendirdi.

Kobanê eylemleri

İddianamede ayrıca Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, İstanbul, İzmir, Iğdır, Kars, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Hatay, Van’da gerçekleştirilen eylemler ile tanık ve gizli tanık beyanları da yer aldı.

‘Mükerrer değil’ iddiası

İddia makamı, DTK eski Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, HDK  eski Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, DBP eski Eş Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Nazmi Gür, Pervin Oduncu, Yurdusev Özsökmenler, Zeynep Karaman, Gülser Yıldırım, eski vekiller Ayla Akat Ata, Demir Çelik, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak, Ayhan Bilgen ve İbrahim Binici hakkında “örgüt yöneticisi olmak”, “örgüt üyesi olmak” suçlarından dava açılmadığını belirtti. Demirtaş, Yüksekdağ, Altan Tan ve Bilgen hakkında ise “Kobanê soruşturması” olarak hazırlanan ve yargılaması devam olunan dosyaların, “Suç işlemeye Alenen Tahrik” iddiasıyla dava açıldığını, ayrıca hazırlanan dava dosyasındaki suçlardan dava açılmadığını ileri sürdü.

MA