‘Kobanê soruşturması’nda 26 siyasetçinin tutukluluğuna devam kararı

“Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklanan, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 26 siyasetçinin tutukluluklarının devamına karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Kobanê soruşturması” kapsamında haklarında tutuklama kararı bulunan 26 siyasetçinin dosyaları üzerinden tutukluluk incelemesi yapıldı. 

Eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklu bulunan eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk ile Nezir Çakan’ın tutukluluk incelemesi Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

Tutukluluğa yapılan itiraz da reddedildi

Hakimlik tarafından verilen kararda, “tutuklananlar lehine gelişen bir durum olmadığı, üzerine atılan suçların vasfı ve mahiyeti, delil durumu, soruşturmanın sonuçlanmamış olması ve delillerin karartılması ihtimalleri” gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verildi. 

Siyasetçilerin tutuklanmalarına dair avukatlarınca yapılan itiraz da Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı gerekçelerle reddedildi.

20 siyasetçinin incelemesini farklı mahkeme yaptı

Yüksekdağ ve Demirtaş söz konusu soruşturma kapsamında 20 Eylül 2019 tarihinden bu yana tutuklu. Yüksekdağ’ın yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, soruşturmaya dair yaptığı incelemede, mükerrer olduğuna dair hazırladığı raporunu da dava dosyasına eklemişti.

Soruşturma kapsamında 25 Eylül’de yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 20 siyasetçinin tutukluluk incelemesi ise Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

Yapılan incelemede hakimlik kararında benzer şekilde “suç vasfı, delil toplanmaması, delillerinin karartılma ihtimali” gerekçeleri sıralanarak, tutukluluğun devamı yönünde karar verildi. Karara dair bir üst mahkemeye yapılan itiraz da yine reddedildi.

Tutukluluk incelemesi yapılan siyasetçiler şöyle; HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Beyza Üstün, Ayla Akat Ata ve İbrahim Binici, eski BDP Genel Başkanı Emine Ayna, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengül, Mesut Bağcık, Ayşe Yağcı ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt ve yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs.

Soruşturma kapsamında son olarak eski HDP PM Üyesi Meryem Adıbelli tutuklanmıştı. Adıbelli’nin de cezaevine konulması ile Kobanê soruşturması kapsamında tutuklu siyasetçi sayısı 27’ye yükselmiş oldu.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim 2014 Kobanê eylemleri gerekçeleriyle başlattığı soruşturma kapsamında 25 Eylül’de aralarında Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekili Ayla Akat Ata, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve HDP’nin 2014 yılı Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan isimlerin de olduğu 20 siyasetçi gözaltına alınmıştı.

3 siyasetçi serbest bırakılmıştı

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen siyasetçilerin 17’si 8 günlük gözaltının ardından 2 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Siyasetçilerden Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı.

İkinci tutukluluk kararı

Haklarındaki başka davalardan cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçiler Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Gülser Yıldırım ve Nezir Çakan’ın da aynı soruşturma kapsamında ifadeleri alınmıştı. Cezaevindeki Yıldırım’a ‘ev hapsi’ veren hakimlik, diğer siyasetçiler hakkında ikinci tutukluluk kararı vermişti. 

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir diğer isim olan, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk de ‘yurtdışı çıkış yasağı’ kararıyla serbest bırakılmıştı.

MA – ANKARA