Kobanî açıklamasına müdahale: 2 gazeteci gözaltında

Kobanî Davası’na ilişkin HDP İstanbul İl binası önünde yapılan açıklamaya müdahale eden polis, haber takibi yapan MA muhabiri Enes Sezgin ve Artı TV kameramanı Bilal Meyveci’yi gözaltına alındı.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün, 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanî Davası’na ilişkin il binası önünde açıklama yapmak istedi. Açıklamadan önce il binası ve çevresini kapatan onlarca polis, binanın olduğu sokağa giriş ve çıkışları kapattı. Açıklamanın başlamasına dakikalar kala kapının önünü de kapatan polis, içeriden dışarıya kimsenin çıkmasına izin vermedi.

Açıklamaya izin verilmedi

Açıklama için dışarıya çıkmak isteyen HDP İstanbul İl Eş Başkanları ile polis arasında tartışma yaşandı. Polis pandemi gerekçesiyle dışarıda açıklama yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtirken, eş başkanlar, iktidarın pandemiyi istediği gibi kullandığını belirterek, dışarıda açıklama yapmak istediklerini söyledi.

Bina girişinde açıklama yapıldı

Polisin izin vermemesi üzerine eş başkanlar açıklamayı kapının önünde yapmak istediklerini ifade etti. Buna da izin vermeyen polis, grubu zorla binanın içerisine soktu. Polisin müdahalesine grup “Kobanê düşmedi düşmeyecek” sloganları ve zılgıtlarla karşılık verdi. 

Kapının girişinde açıklama yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Kobanî düşmediği için bu uygulamaların yapıldığını belirterek, “Bunun üzerinde HDP’yi yargılamaya çalışıyorlar. Ama onlar HDP’yi yargılayamazlar, HDP onları yargılar.” dedi. Halkın sürecin tanığı olduğunu belirten Bulut, şu ifadeleri kullandı:

“Kobanî düşmediği için şu an burada görüldüğü gibi demokratik bir açıklamanın yapılmasına bile izin vermiyorlar. Demokratik hakların önünü işte böyle faşizan yöntemlerle kesiyorlar. HDP herkes için hak istiyor, adalet istiyor, eşitlik istiyor. 6 milyon HDP’li için sadece istemiyor bu ülkenin toprakları için, halkları için istiyor.”

İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da, bugün Ankara’da görülmeye başlanan davanın halkın iradesine darbe mahkemesi olduğunu belirterek, “Biliyoruz ki bu halkın 7 Haziran’da hükümetin ikiyüzlü maskesini düşürmesi ile başlayan savaş konseptinin bir ürünüdür.” dedi.

İki gazeteci gözaltına alındı

Avcı’nın Abdullah Öcalan’a değindiği sırada grubun Öcalan lehine slogan atması üzerine polis açıklamaya müdahale etti. Grubu dakikalarca kapıya sıkıştıran polis, hakaretlerde bulundu.

Müdahalede haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Muhammed Enes Sezgin ve Artı TV kameramanı Bilal Meyveci gözaltına alındı. Polisin müdahalesine karşı sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. 

Kaynak: MA