Kobanî Davası 3’üncü oturumla devam ediyor

Kobanî Davası’nın 3’üncü duruşması 3’üncü oturumla devam ediyor.

Duruşmanın başladığı sırada, ırkçı bir grup Türk bayraklarıyla duruşma salonlarının bulunduğu koridorda HDP aleyhine sloganlar atarak yürüdü.

Eski HDP MYK Üyesi Bircan Yorulmaz, “Ne kadar illegalize edilmek için suçlar icat edilmeye çalışılsa da HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmamıştır.” dedi. 

IŞİD’in Kobanî’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşmasının 3. Oturumu başladı.

Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmaya, HDP milletvekillerinin yanı sıra yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. Eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, eski HDP MYK Üyesi  Meryem Adıbelli tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuklu yargılanan eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı. 

Tutuksuz yargılanan Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Türk, Gülfer Akkaya ve Altan Tan da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 

17 siyasetçi duruşma salonunda

Eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Kürt siyasetçi Ayla Akat Ata, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, eski milletvekili Emine Beyza Üstün, İbrahim Binici, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs, eski HDP saymanı Zeki Çelik, eski HDP MYK üyeleri Pervin Oduncu, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Zeynep Ölbeci, Bülent Parmaksız, İsmail Şengül, Dilek Yağlı ile Sibel Akdeniz, duruşma salonunda hazır bulundu. 

Provokasyon girişimi

Duruşmanın başladığı sırada, ırkçı bir grup ellerinde bayraklarla duruşma salonlarının bulunduğu koridorda HDP aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Polisler gruba müdahale etmezken, sloganlar duruşmanın görüldüğü salondan da duyuldu. 

Tahliye edilen 4 kişi de duruşmaya katıldı

Dün tahliye edilenlerden eski HDP MYK üyeleri Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal ve Can Memiş, duruşmaya İstanbul’dan SEGBİS ile katılırken, yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen de duruşmada hazır bulundu. 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan eski HDP MYK Üyesi Bircan Yorulmaz, 20 Mayıs’ta tahliye talebinde dava eklerinin kendine ulaşmadığını belirterek, eklerin gönderilmesini istedi. Yorulmaz, “Avukatlarımla savunmama ilişkin yaptığım konuşmada, savunma konuşmalarında farklı nasıl anlatabileceğimi endişe içerisinde sorduğumda tekrardan kaçınılmaz olduğunu anlattılar. Sonuçta toplu dava ve arkadaşlarımla aynı şeyi anlatacaktır. Zira tek bir gerçek var, bu gerçeği anlatmam lazım. 20 Mayıs’taki konuşmalarımı anlatacağım.” dedi. 

 ‘Hakikati anlatmak savunmamı güçlü kılacak’

Kobanî olaylarından 6 yıl 3 ay sonra kabul edilen iddianameyle binlerce yıl hapis ve müebbet hapis cezasıyla yargılandığını dile getiren Yorulmaz, “Savunma durumu olarak, hakikati anlatmanın savunmamı güçlü kılacağına inanıyorum. Sanık sıfatıyla ilk kez bir davada bulunuyorum. 25 yıldır siyasetle ilgileniyorum. Uluslararası siyaseti takip ederek, bazı dönemlerde siyasette yer aldım.  Evrensel ilkeler çerçevesinde barış, çoğulculuğu benimseyen, insan hakları aktivisti olarak yer aldım ve siyasete bu çerçeve de dahil oldum.” diye konuştu. 

‘HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmamıştır’

Savcılığın suçlamalarda kendisini konumlandırdığı yerin kimliğiyle örtüşmediğini kaydeden Yorulmaz, şöyle devam etti:

“İddianame ile ilgili HDP yargılanıyor. Tweetler yargılanıyorsa, AİHM buna ilişkin karar verdi. AİHM kararı sonrası sözü geçen tweetlerin iddianameden çıkması gerekiyor. Ama HDP’yi yargılıyoruz. Savcılık nasıl göstermek isterse istesin, bazı gerçekler değişmez. HDP’nin seçim barajını aşan, 6 milyon oy alan ve Meclis’in üçüncü partisi olduğu gerçeğini değiştiremez. Ne kadar illegalize edilmek için suçlar icat edilmeye çalışılsa da HDP hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmamıştır.”

‘Davutoğlu Türkiye’nin IŞİD’e destek olduğu algısının kırılması gerektiğini belirtti’

Dünya’da ve Avrupa’da IŞİD’in yaptığı saldırılara değinen Yorulmaz, IŞİD’in Kobanî’ye saldırdığı dönemlerde Türkiye’de yaşanan siyasi atmosferi anlattı. Kobanî eylemleri başlamadan önce Türkiye’de çözüm süreci için görüşmelerin yapıldığını anımsatan Yorulmaz, şunları ifade etti:

“Binlerce katliam yapan ve saldırı düzenlenen bu örgüt neden iddianamede yok? Yüzbinlerce insan IŞİD’in vahşetine dur demek için sokak eylemleri gerçekleştirdi. Avrupa Birliği (AB) Kobanî’de direnenlere duyarlılık çağrısında bulundu. Türkiye’nin IŞİD’e karşı adım atmaması ve Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği algısını kırmak için dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve HDP arasında sürekli görüşmeler gerçekleştiriliyordu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, HDP ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin IŞİD’e destek olduğu algısını kırılması gerektiğini belirtti.”  

‘Açıklamalar yürüyüşler HDP’nin çağrısıyla yapılmadı’

Sadece Suriye’de bir insanlık dramı yaşanmamış, kadınlara toplu tecavüz edilmiyormuş gibi HDP’nin çağrısı ile insanlar sokağa çıkmış algısı yaratıldığını söyleyen Yorulmaz, şöyle devam etti:

“Bunlardan önce insanlar IŞİD’e karşı yürüyüşler ve açıklamalar yapıyordu. HDP’nin çağrısı ile değil, Erdoğan’ın ‘Kobanî düştü düşecek’ sözlerinden sonra şiddet olayları başladı. Özellikle iddianamede temel teşkil eden HDP tarafından atılan tweet. Ben o dönem MYK üyesi değildim ve sözü geçen toplantıya da katılmadım. Suçlamalar 6 Ekim’de atılan MYK toplantıları üzerine kurulduğundan, bunu ifade etmek istedim. HDP’nin kuruluş döneminde özellikle iletişim faaliyetlerinde ben bulunuyordum. İletişim meselelerini ben takip ediyordum. Dün Can Memiş’e soruyordunuz ama bendim o. Daha sonra bunu profesyonel arkadaşlara devredinceye kadar sürdürdüm görevimi. Partiden iş nedeniyle istifa ettiğim dönemde de adminliğini yaptığım sayfalar oldu.”

‘PYD Eş Başkanı Salih Müslüm hükümetle görüştü’

İddianamelerde suç delili olarak kendi mailine gönderilen Figen Yüksekdağ’ın kamuoyuna açık konuşmasının linkinin gösterildiğini söyleyen Yorulmaz, şunları ifade etti:

“Bu konuşma TBMM çatısı altında yapıldı. Başka bir link ise yine açık kaynaklarda yayınlanan sonuç bildirgesini basın mensuplarıyla paylaşmak da suç unsuru sayılmış. Başka bir mail ise iddianamenin temelini oluşturmuş. Bu mailin PYD’den geldiği belirtiliyor. Adıma konulan tüm deliller iç yazışmalar, haber linkleri… Ancak 6 Ekim 2014’te Nazmi Gür’e, sonra da Nazmi Gür tarafından MYK üyelerine gönderilmiş. Mailde şunlar yazıyor: ‘Acil çağrı Kobanî’ de binlerce sivil tehdit altında. Kürt savunma güçleri YPG güçleri IŞİD’in saldırısına karşı halkı savunuyor. Kobanî’de binlerce sivil halkın bir katliam tehdidi altında. Binlerce insan gözlerimizin önünde katlediliyor’

Mail PYD’den geliyor ve ben gelen mailden sorumlu tutuluyorum, bu hukuken olabilecek bir şey değil. Mail kutularına her gün yağan kumarhane oyun maillerini ne yapacağız. Bilgilendirme amaçlı olarak birçok yere gönderilen içerik olan mailden söz ediyoruz. Sadece HDP’ye değil, genel her yere gelen bir mail. Kobanî’de binlerce sivile katliam tehdidi olduğu ve böyle giderse Türkiye sınırına ulaştığı bildirildi. Buradaki suç unsuru nedir? Türkiye IŞİD’in eline geçmesini mi istiyor? Bir bültenle ilgili içeriğinden kişiye özel olmamasında, benden gitmemiş toplu gidilmiş bir mail beni örgüt yönetici yapar. Savcılık makamı böyle bir maili suçlama konusu yapmış, heyetiniz de iddianameyi kabul ederek, bizi suçlu ilan etti. PYD Eş Başkanı Salih Müslim Türkiye’ye geldi ve hükümetle görüştü. O döneme ait her kaynaktan görülebilecek, Türkiye hükümeti ile Salih Müslim arasında görüşmeler gerçekleştirmiştir.”

‘Süleyman Şah türbesi PYD-YPG tarafından taşındı’

Süleyman Şah türbesinin nasıl taşındığını da anlatan Yorulmaz, “IŞİD tehdidi altında olduğu için taşınan türbe PYD-YPG tarafından ortak operasyonlar ile güvenli bir yere taşındı. Ama şimdi PYD’nin attığı mail benimle ilgili suçlama konusu yapılmakta. Asya Abdullah defalarca Türkiye’de programlara katılarak açıklamalar yaparken, bu iddianamede onunla çekilen bir fotoğraf suç sayılıyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye belirtti.

‘Ethem Sarısülük aramızda yazısının neden suç olduğunu anlamıyorum’

Legal siyasi bir parti olan HDP’nin suç unsuru olarak neden görüldüğünü soran Yorulmaz, “Dosyama HDP’ye dönük konulan delileri kabul etmiyor ve suç olmadığını düşünüyorum. HDP’nin kongre divanına katılan, evimde bulunan notlarda yazıda bana ait değil. Bu notlarda Kürtçe, Türkçe yazılan isimler ve ‘Ethem Sarısülük aramızda’ yazısının neden suç olduğunu anlamıyorum. Bütün bunlar nasıl 38 kez ağırlaştırılmış müebbet almamıza sebebiyet verir anlamıyorum.” dedi.

 ‘HDP kongresine katılanlara ilişkin liste de suç unsuru’

HDP’nin bir kongresine katılanlara ilişkin listenin de suç unsuru olarak iddianameye eklendiğini belirten Yorulmaz, “PYD üyelerinin hükümetle görüşmeleri suç olmuyor da HDP kongrelerine katılması mı suç oluyor?” diye sordu. Kobanê ile dayanışma için düzenlenen bir oturma eylemine dair bir fotoğrafın da iddianameye eklendiğini belirten Yorulmaz, “HDP’nin tweetlerine hiç değinmiyorum keza AİHM kararında bunun şiddet çağrısı olmadığını karara bağlamıştır” şeklinde konuştu.

‘Bu dava siyasi bir dava’

Bu davanın siyasi bir dava olduğunu vurgulayan Yorulmaz, “Dosyaya dair soruşturma olaylardan çok sonra yani 7 Haziran ve 1 Kasım’da yapılan seçimlerde HDP barajı geçtikten sonra açıldı. Soruşturmanın davaya dönüşmesi ise 6 yıl sonra oldu. Yani HDP’nin ne olursa olsun baraj altında kalmayacağı görüldükten sonra. Her şeye rağmen hukuki zemini korumaya devam etmek ve mahkeme heyetini de buna davet etmek istiyorum. 6 yıl sonra dava açılması başta olmak üzere iddianamede yer alan o kadar çok sorularak soru var ki. İlki kanunda öngörülemezlik ilkesi. O döneme dair hiçbir somut delil teşkil etmeksizin o döneme hükümetle de görüşen PYD’li yetkililerle yapılan görüşmelerin suç sayılması tam da bu kanunda öngörülmezlik ilkesini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

‘Yargılanan Türkiye’nin geleceğidir’

Bu davada sadece kendileri ya da HDP’nin yargılanmadığını ifade eden Yorulmaz, “Türkiye’nin geleceği yargılanıyor. Tutuklamanın hukuka bir koruma kararına yer alır. Ama günümüzde bir cezalandırma sürecine evrilmektedir. Yurt  dışına gidip geldim ama döndüm. Hiçbir zaman yurt dışında yaşamayı düşünmedim. Yurt dışında olanlar yüzünden tutuklu bulunmayı adil bulmuyorum. Tahliyemi istiyorum” diye ekledi. 

Bir grup elinde Türk bayrakları ile provokasyon girişiminde bulundu

Provokasyon salondan duyuldu

Ardından mahkeme heyeti tarafından avukatlara söz verildi. Avukatlar konuştuğu sırada salon dışından ırkçı bir grubun slogan sesleri duyuldu. Bu duruma dair rahatsızlıkları dile getiren avukatlar ile grubun uzaklaştırılması talimatı vermeyen mahkeme heyeti arasında tartışma yaşandı. 

Avukatlar ve tutuklu siyasetçiler heyetten duruşmanın güvenliğini sağlanmasını istedi. Heyet başkanının yanıtı “Suç duyurusunda bulunursunuz” şeklinde oldu. Avukatlar ve mahkeme heyeti arasında şu diyaloglar yaşandı: 

Avukatlar: Burada yargılanan insanlar açısından baskı yaratıyor. Duyulan sesler bile adil yargılanma ihlali.

Siyasetçiler: Duruşma güvenliğini sağlayacak mısınız? 

M. Başkanı: Duruşma güvenliğinde sorun yok. Bütün güvenlik görevlileri burada.

Avukatlar: Koridorda gelen sesler yasal mı? Hangi şartlar altında yargılama yaptığımız kayıt altına alınmalı. Dışarıda basın açıklamasına izin verilmezken, neden koridorda yapılmasına izin veriliyor?” 

Milletvekili Paylan’dan mahkeme heyetine tepki

Duruşma devam ettiği sıradan salona giren HDP Milletvekili Garo Paylan, dışarıdaki ırkçı grubu kast ederek, “Burada güvenlik yok. Mahkeme koridorlarında milletvekillerine saldırılıyor hakaret ediliyor. Burada güvenlik almıyorsunuz. Basın açıklaması yapamıyoruz ama onlar bizi tehdit edebiliyor ve güvenliğimiz alınmıyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

Yaşanan provokasyon tehlikesi karşısında kayıtsız kalan mahkeme başkanı, Paylan’a ilişkin tutanağa “İzin almadan söz aldı” kaydı düştü. Sonrasında duruşmaya ara verildi. 

Tutuklu siyasetçiler tepkilerini “HDP susmadı susmayacak” sloganı atarak gösterdi. Kampüs dışına çıkarıldıkları sırada ırkçı grup içerisinde yer alan bir şahıs, “Ben Selahattin Eyyubi’nin evladıyım, Ermeni köpekler” şeklinde ırkçı sözler sarf etti. HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, “Para karşılığında slogan atanlar HDP’yi susturamazsınız. Parayla slogan atanlar bunlar” diyerek gruba tepki gösterdi.

MA – ANKARA