Kobanî Davası: Amaç hakikate ulaşmak ise Davutoğlu ve Ala dinlenmeli

Kobanî Davası’nda konuşan tutuklu siyasetçilerden Günay Kubilay, bu davanın amacı hakikate ulaşmak ise dönemin Başbakanı Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Ala’nın dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Avukatların talebiyle İzmir’de bir kişinin katledildiği HDP’ye yönelik saldırı ve polisle aralarında yaşanan gerginlik gerekçesiyle duruşma yarına ertelendi.

IŞİD’in Kobanî’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 3’üncü  duruşmasının 4’üncü oturumuyla devam etti.

Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’ndaki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen oturuma, HDP milletvekillerinin yanı sıra yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. Geçen oturumda tahliye edilen Can Memiş, Cihan Erdal, Berfin Özgü Köse İstanbul’dan SEGBİS ile bağlandı.

17 siyasetçi salonda

Eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, siyasetçi Ayla Akat Ata, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, Eski milletvekili Emine Beyza Üstün, İbrahim Binici, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, Meryem Adıbelli, eski HDP saymanı Zeki Çelik, eski HDP MYK üyeleri, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Bülent Parmaksız, İsmail Şengül, Dilek Yağlı ile Sibel Akdeniz duruşma salonunda hazır bulundu.

Demirtaş’ın dosyası birleşti

Duruşma mahkeme heyetinin gelmesi ardından dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başladı. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ana davasının görüldüğü 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın Kobanî Davası’yla birleştirme kararı okundu. 

‘Davutoğlu ve Ala dinlensin’

Duruşma dün yarıda kalan savunmasını yapmak üzere HDP’nin önceki dönem sözcüsü Günay Kubilay’ın savunmasıyla devam etti. “Rojbaş” (Günaydın) diyerek savunmasına başlayan Kubilay, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yapmış olduğu açıklamanın HDP tarafından olaylara ilişkin sorulan pek çok sorunun neden yanıtsız bırakıldığını, önergelerin neden engellendiğine ışık tuttuğunu söyledi.

Kubilay, şu ifadeleri kullandı: “Bakan Ala’nın söylediklerine bir ‘hukuk devleti’ perspektifiyle bakıldığı zaman, bu davanın amacı, siyasi bir tasarrufla HDP’yi yargı yoluyla cezalandırmak değil de hakikate ulaşmak ise, o zaman mutlaka o dönemde hükümet adına siyasi sorumlular Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala mahkemece dinlenmelidir. Son zamanlarda sıkça ‘şeffaf devlet’ten ve ‘dürüst devlet adamlığı’ndan söz eden Ahmet Davutoğlu mutlaka konuşmalı, kol kırılıp yen içinde kalmamalıdır.”

‘İzmir’de bir arkadaşımızı öldürmüşler’

İzmir’deki HDP binasına yapılan silahlı saldırıyı öğrenen Kubilay, “Dünkü duruşmada burada gösteriler oldu ve bugün sabah İzmir il binamızı yakmışlar ve bir arkadaşımız da öldürmüşler. Bunun da mahkeme kayıtlarına geçmesini istiyoruz.” dedi. 

Avukat ve izleyicilere polis engeli

Daha sonra duruşmaya bir buçuk saat ara verildi. Verilen öğle arasından sonra duruşma salonuna geçmek isteyen bir avukata polisin kimlik sorması üzerine, avukat, “Beni değil dün burada provokasyon için gelenleri engelleyecektiniz” diyerek içeri girmeye çalıştı. Avukatın içeri girmesine engel olunması üzerine izleyiciler de içeri girmek istedi. Aradan önce duruşmanın görüldüğü salonda bulunan izleyicilere, “bu salona giremezsiniz” diyerek çevik kuvvet tarafından barikat oluşturuldu.

Adliye koridoruna biriken çok sayıda polis kalkanlarıyla aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu grubu iterek dağıtmak istedi. Polisin müdahalesi ve tavrını kabul etmeyen dava avukatları mahkeme başkanı ile görüşmek istedi.

Birinci derece akrabalık şartı

Avukatların mahkeme heyetiyle görüşmesi üzerine, mahkeme heyeti birinci derece akrabalık ve soy isim şartı getirerek izleyici alacağını söyledi. Avukatların mahkeme heyetiyle yaptığı ikinci görüşmenin ardından salona 25 kişi izleyici olarak alındı. Diğer izleyiciler ise farklı bir salona alındı.

Mahkeme heyetine tepki

Daha sonra duruşmaya devam edildi. Kubilay’ın avukatları ilk olarak söz aldı. Avukat Özgür Erol, müşteki vekili olduğunu beyan eden avukatların sorularına ilişkin itirazlarının reddedildiğine dikkati çekti. Mahkeme başkanına müşteki avukatın sorusuna müdahale etmediği için tepki gösteren Avukat Erol, şunları ifade etti:

“Bu soruların bu şekilde müvekkillerinin üzerine boca etmeye hakkınız yok. Zaten haksız bir yargılamada kendilerini ifade etmeye çalışırken bu mahkemede egemen bir güce sırtını dayayarak müvekkillerimizi daha fazla itham etmeye çalışan yaklaşımlara siz geçit verebilirsiniz. Ama biz vermeyeceğiz. Bu konuda mahkeme heyeti üzerine düşeni yapmazsa biz yapmak zorundayız. Siyasi münazara herkesle olabilir çok basit cübbeni çıkar gider konuşursun. Burası mahkemedir. Müvekkilimiz hakkındaki uydurma ithamlarının ötesine geçen herhangi bir ithamı kabul etmiyoruz.”

 ‘HDP’nin yakılmış binalarını yakılmamış mı sayacağız?’

Heyet üyelerinden birinin Kobanê olaylarında zarar görmeyen tek partinin HDP olduğunu ifade etmesine değinen Erol, “Sayın başkan, heyet üyeleri bu iddianame dışında başka kaynak takip etmemektesiniz. Türkiye kronolojisi çıkarılsa HDP kadar öldürülen, yargılanan ikinci bir siyasi parti gösterebilir misiniz? HDP’nin yakılan binalarını yakılmamış mı sayacağız? Kurşunlanan HDP’liler öldürülmemiş mi sayacağız sırf iddianamede yaşanmamış diye. Antep klasörünü açın HDP ilçe binası yakılmış mı yakılmamış mı o yakanlar burada var mı yok mu?” diye sordu. 

Maktullerin 27’si HDP’li

Dosyadaki müşteki ve maktullerle ilgili kapsamlı inceleme yaptıklarını ifade eden Erol, “Hangi olayda kimler tarafından öldürülmüştür tek tek bakıyoruz. Kobanî olaylarında bugün dosyaya giren 37 maktulün 27’sinin HDP’li olduğunu söylesek ne diyeceksiniz? Göstereceğiz, anlatacağız. İddianameye girmeyen ve öldürülen HDP’liler de var. O seyri değiştireceğiz.” dedi.

 ‘Katilin elindeki silaha nerede çekilmiş açıp bakın’

Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobanî’ye yardım götüren gençlerin IŞİD tarafından öldürüldüğünü anımsatan Erol, şöyle devam etti:

“Ankara Gar katliamında katledilen insanlar HDP’li değil miydi? Oradan bugüne kadar geliriz tonla olay anlatırız. Bugün HDP İzmir İl binası önünde eli silahlı bir kaç kişi parti binasına giderek partide sadece işi yemek yapan Kürt genç bir kadını katledildi. Elinize geleni ardınıza koymayın. Bu kadını öldürüp binayı yakıp çıkıyorlar. Twitter’a bakın, o katilin elindeki silaha nerede çekilmiş açın bakın. Bugün HDP binasına yapılan saldırının sebebi nedir? İzmir HDP binası önünde bir grup provokatör bir aydır ‘çocuklarımızı dağa kaçırdılar’ dediler. Bugün İzmir binası saldırıya uğradı. Günlerdir konuşuyoruz ya ‘azmettirme’ olayını. Bunda azmettirme var mıdır? Yok mudur? Bunu tartışalım.”

Duruşma yarına ertelendi

Erol, İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine başsağlığı dileyerek, yaşanan saldırının ardından avukatlar ve çevik kuvvet arasında yaşanan gerginliğin de duruşmanın seyrini bozduğunu belirterek, duruşmanın yarına ertelenmesini istedi.  

Mahkeme heyeti, talebi kabul ederek, duruşmaya yarına kadar ara verdi.  

Duruşma salonunda bulunan tutuklu siyasetçiler, “Böyle gitmesine izin vermeyeceğiz, kazanacağız” diyerek duruşma salonundan ayrıldılar.

Kaynak: MA