Kobani Davası avukatları: Heyet adil yargılama için bütün koşulları oluşturmalı

Kobani Davası, reddi hakim taleplerinin dinlenmesiyle devam ediyor.

Avukatlar, silahların gölgesinde yargılamanın yapılamayacağını belirterek mahkeme heyetine, “Adil yargılanma hakkı için dürüst yargılamanın bütün koşullarını oluşturmanız gerekiyor.” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani Davası’nın 2. duruşması 3’üncü oturumu Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Duruşmada çok sayıda HDP milletvekilinin yanı sıra avukatlar hazır bulunurken birçok avukat da duruşmaya bulundukları illerden SEGBİS ile katıldı. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugünkü oturuma da diğer davalara hazırlanacağı için katılmadı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekili Gülser Yıldırım, eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Zeynep Ölbeci, Cihan Erdal, Can Memiş ve Meryem Adıbelli tutuklu bulundukları cezaevlerinden, eski HDP Milletvekili Altan Tan ise Diyarbakır’dan SEGBİS’le duruşmaya bağlandı.

Reddi hakim talepleri dinlendi

Duruşmanın bugünkü oturumunda avukatlar reddi hakim talebi ve tahliye taleplerine ilişkin söz aldı. Alp Altınörs ve Sebahat Tuncel’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, duruşmanın 26 Nisan’da başladığını, reddi hakim taleplerine ilişkin müvekkillerinin gerekli gerekçeleri sunduğunu belirtti.

Balsak: Duruşmalar makul bir takvim aralığına bağlanmalı

Kesintisiz duruşmaların hem avukatlık işlerini engellediğini hem de yeterince hazırlık yapılmasına izin vermediğini dile getiren Balsak, “5 gündür buradayız. Biz genellikle şehir dışından geliyoruz, ciddi bir duruşma yoğunluğumuz da var. Bu nedenle bu duruşmaların makul bir takvim aralığına bağlanması gerekiyor.” dedi.

‘Heyet adil yargılama yapamayacak’

Balsak, heyetin adil yargılama yapamayacağını, tarafsız bir karar veremeyeceğini dile getirerek, “Zaten adil bir karar verme yönünde beklentimiz yok ama sizin adil yargılanma hakkı için dürüst yargılamanın bütün koşullarını oluşturmanız gerekiyor” diye konuştu.

‘ Yargılama silahların gölgesinde yapılamaz’

Figen Yüksekdağ ve Zeynep Ölbeci’nin avukatı Ruken Gülağacı ise heyetin tensipte “beni AİHM kararı bağlamaz” tavrı sergilediğini belirtti. Gülağacı, “Adil bir yargılama olmayacağını bize daha duruşma başlamadan Ocak ayında göstermiş oldunuz.” dedi. Yargılananların sözlerinin mahkeme tarafından kesildiğini ancak bunun tutanaklara geçirilmediğini dile getiren Gülağacı, yargılamanın politik olmasının ötesinde organizasyon olarak problemli olduğunu söyledi. Gülağacı, dosyanın müştekilerinin polis ve jandarma olduğunu belirterek yargılamanın “silahların gölgesinde” yapılamayacağını dile getirdi.

‘Mahkeme heyeti HDP’lileri cezalandırmak için burada’

Beyza Üstün ve Berfin Özgül Köse’nin avukatı Nuray Özdoğan ise dilekçelerinin okunmadığını söyleyerek, şunları ifade etti:

“Her duruşmada bizde yarattığınız algı şu: ‘Bu heyet HDP’de siyaset yapanları cezalandırmak için buradadır’. Bu algıyı yıkmak için size imkan sunuyoruz. Aksine bu tiyatroya alet olmamanız gerekiyor. Biz evrensel hukuk ilkelerinin uygulanması için buradayız.” Özdoğan, esasa dair işlemlerin yapıldığını, avukatların olmadığı ortamlarda tanık ifadelerinin alındığına işaret etti.

‘Soylu ve Altun’dan talimat aldınız’

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Hadi Cin ise mahkemenin talimat alındığına ilişkin yazılı kanıt istediğini hatırlatarak, şunları ifade etti:

“Memur Fahrettin (Altun) ile Süleyman Soylu, Anayasayı ihlal ederek bütün kamuoyunun gözleri önünde size açık, aleni bir şekilde talimat verdiler. Bu suç öncelikle size karşıdır, adil yargılamayı etkilemeye yöneliktir. Siz dediniz ki, ‘biz kimseden korkmuyoruz’. Eğer korkmuyorsanız adliyeye, yargıya karşı bu açık suçu işleyenlere ilişkin suç duyurusunda bulunursunuz.” Cin, heyetin tutumuna ilişkin değerlendirmeler yaparak, heyetin suç işlediğini söyledi.

Diğer avukatlar da reddi hakim talepleri ile tahliye talebinde bulundu.

Yeni1Mecra