Kobanî Davası yoğun güvenlik önlemleri altında başladı

Kobanî Davası’nın 3. duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda başladı.

Reddi hakim taleplerinin reddine yönelik avukatların yaptığı itiraz, üst mahkeme tarafından reddedildi.

IŞİD’in Kobanî’ye yönelik saldırılarına karşı Türkiye genelinde yapılan eylemler gerekçesiyle eski HDP eş genel başkanları, MYK üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 

Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda görülecek duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra HDP’li milletvekilleri ve yöneticilerinin yanı sıra baro başkanları da katıldı. Duruşmaya Amerika, İngiltere Kanada Büyükelçiliği temsilcileri, AB Türkiye Delegasyonu üyeleri ve Uluslararası Af Örgütü temsilcileri de katıldı. 

Çok sayıda polis konumlandırıldı

Cezaevi Kampusu’nun önünde zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda polis yer aldı. Duruşmayı izlemeye gelen çok sayıda kişi arama noktasından geçtikten sonra duruşmanın görüldüğü salona gitti.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, yerine kayyum atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım, eski HDP MYK üyeleri Zeynep Ölbeci, Cihan Erdal, Can Memiş, Meryem Adıbelli tutuklu bulundukları cezaevlerinden, tutuksuz yargılanan İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder İstanbul’dan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Tutuksuz yargılanan Altan Tan ve Gülfer Akkaya mazeret dilekçesi göndererek, duruşmaya katılmadı. 

Eski milletvekili ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata, eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, eski milletvekili Emine Beyza Üstün, İbrahim Binici, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs, eski HDP saymanı Zeki Çelik, eski HDP eski MYK üyeleri Pervin Oduncu, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Berfin Özgül Köse, Bülent Parmaksız, İsmail Şengül, Dilek Yağlı ile Sibel Akdeniz, duruşma salonunda hazır bulundu. 

Reddi hakim talebi reddedildi

Mahkeme heyeti, avukatlar ve siyasetçilerin reddi hakim taleplerinin reddedilmesine ilişkin Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın da reddedildiğini belirtti.

Duruşma, dosyaya gelen evrakların okunmasıyla devam ediyor.

MA – ANKARA