Kobani Davasında gazetecilere engelleme

Kobani Davası’nın görülecek ikinci duruşmasını takip etmek isteyen gazeteciler, turkuaz kartları olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Duruşma öncesi salonda polis yoğunluğu dikkati çekerken, izleyiciler, aileler ve müştekiler için ayrı salon hazırlandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 siyasetçisinin yargılandığı Kobani Davası’nın 2’nci duruşması başladı. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek duruşma öncesi kampüs içi ve dışında yoğun güvenlik önlemi alındı. Duruşmanın başlama saatine yakın avukatlar, milletvekilleri ve izleyiciler, “bomba araması var” gerekçesiyle uzun süre kampüs girişinde bekletildi. Yapılan tartışmaların ardından salona alımlar başladı.

Duruşma salonunda polis yoğunluğu dikkat çekerken, izleyiciler, aileler ve müştekiler için ayrı salon hazırlandı.

Gazetecilere ‘turkuaz’ engeli

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, turkuaz kartı olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı. Ayrıca duruşma salonuna bilgisayar ve telefonların alınmasına da izin verilmedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile HDP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin katıldığı duruşmayı, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delagasyonu’ndan uzmanlar da izliyor.

200 avukat salonda

Avukatlar da duruşma öncesi salon önünde hazır bulundu. Duruşmanın tutuklu siyasetçilerle SEGBİS bağlantılarının sağlanmasının ardından kimlik tespitiyle başlaması bekleniyor. Duruşmada siyasetçiler Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın söz alması bekleniyor.

MA / ANKARA