Kobanî Davası’nın 3. duruşmasının 6. oturumu başladı

Kobanî Davası’nın 3. duruşmasının 6. oturumu Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  başladı.

IŞİD’in Kobanî’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşmasına devam ediliyor. Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3. duruşmanın 6. Oturumuna HDP milletvekillerinin yanı sıra yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı.

İzleyicilerden yargılanan siyasetçilerin üçüncü dereceye kadar yakınları duruşmanın görüldüğü salona alınırken çok sayıda kişi farklı bir salona alındı. Eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, eski HDP MYK Üyesi Zeynep Ölbeci, eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Geçen duruşma tahliye edilen eski HDP MYK üyeleri Can Memiş, Berfin Özgü Köse ve Cihan Erdal da İstanbul’dan SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Tutuklu yargılanan, eski HDP milletvekilleri Gülser Yıldırım, Aysel Tuğluk ile tutuksuz yargılanan Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Türk, Gülfer Akkaya ve Altan Tan ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Yerine kayyım atanan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ise sağlık sorunları nedeniyle duruşmadan vareste tutulduğu için katılmadı.

Tutuklu siyasetçiler duruşma salonunda

Eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, eski milletvekili Emine Beyza Üstün, Ayla Akat Ata, İbrahim Binici, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs, Meryem Adıbelli, eski HDP Saymanı Zeki Çelik, eski HDP MYK üyeleri Pervin Oduncu, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Bülent Parmaksız, İsmail Şengül, Dilek Yağlı ve Sibel Akdeniz ile yazar Nezir Çakan duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada tutuklu yargılanan Nezir Çakan savunma yaptı. Tanık ifadelerinin asılsız olduğunu ifade eden Çakan, tahliye talebinde bulundu. Çakan’ın avukatı Şeyhmus Bayhan da tanık ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkati çekerek, iddianamede tanık ifadeleri dışında başka bir bilginin olmadığını ifade etti.

Duruşa, tutuklu siyasetçilerin savunmalarıyla devam ediyor.

MA – ANKARA