Koca: 2. parti aşıların güvenlik testlerinden sonra 65 yaş üstü aşılanacak

Sağlık Bakanı Koca, “İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü ve aşama aşama 2. gruba dahil vatandaşlar aşılanacak” açıklaması yaptı.

Bakan Fahrettin Koca, “Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bilim Kurulumuz bugün haftalık toplantısını yaparak aşılama çalışmalarını ve hastalığın seyrini gözden geçirdi. Mutasyonlar ve vakaların yeniden artış trendine karşı dikkat edilecek hususlar gündemdeydi” ifadelerini kullandı.

“3 kişide Güney Afrika ve Brezilya varyantı ile karşılaşıldı”

Türkiye’de, İngiltere mutasyonları dışında, 2 kişide Güney Afrika varyantı, bir kişide de Brezilya varyantı ile karşılaşıldığını açıklayan Koca, şunları kaydetti:

“Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz.”

“Kitlesel harekete yol açacak düzenlemeden kaçınmalıyız”

Bakan Koca, “Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır” ifadesini kullandı.

“Yüz yüze eğitim konusunda sıkı takip yapılacak”

Koca, yüz yüze eğitime geçişe ilişkin, “Sınırlı da olsa artan hareketlilikle birlikte doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AA