Koca: Toplam can kaybı 4 bin 861’e yükseldi

Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle toplam can kaybının 4 bin 861’e, toplam vaka sayısının ise 182 bin 727’ye yükseldiğini açıkladı.

Sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını söyleyen Koca, vefat sayısının en yüksek olan ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklamalar yaptı.

Koca, “Ülkelerin birbirine kıyasla durumu bildiğiniz gibi toplam nüfus içinde her 1 milyon kişiden kaçına pozitif tanı konuyla belirlenmektedir. ABD 6 bin 673 vaka, İspanya 6 233, İngiltere 4 bin 393, İtalya 2 bin 928, Fransa 2 bin 416, Almanya 2 bin 249 vaka bildirmiştir. Ülkemiz 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır. Avrupa ülkeleri ön sıradadır. Belçika 813 vefatla listenin başında yer almaktadır. İngiltere’de her 1 milyon kişi başına 618, İspanya 850, İtalya 569, Almanya’da 106 vefat olmuştur. ABD’de bu sayı 360’tır. Türkiye 1 milyon kişi başına 57 vefat ile 47. sayıda yer almıştır” dedi.

Kovid-19 ile mücadelede zafer kazanılmadığını vurgulayan Koca, dünyada en yüksek vaka sayısının görüldüğüne de dikkat çekerek, hala etkili ilaç ve aşı geliştirilmediğini kaydetti. Koca, her mesajında uyarılarda ve bilgilendirme yaptığını vurgulayarak, “Toplum hayatının vazgeçilmez gereklerinin farkındayız. Üretim devam etmek zorunda, eğitim, ulaşım, ticaret ve turizmin canlı olması toplumun geleceği için vazgeçilmez unsurlar” dedi.

‘Ekonomi için normalleşme şart’

Ekonomik ve sosyal yönden sürdürülebilir bir mücadele için normalleşmenin zorunluğu olduğunu söyleyen Koca, “Bilinçli, istikrarlı, kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalanmalardan korkmayız. Normalleşmeyi ne kadar kontrollü hayata çevirirsek o kadar güvende oluruz. Son günlerde vaka sayımızda ve yoğun bakıma alınan hasta sayımızdaki değişmeler dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, belirlenen sınırdayız. Sahilde el ele tutuşmayan gençlerimizin elinde, maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi korumak için elinden gelen gayreti gösteren beyefendinin, hanımefendinin elinde” ifadelerinde bulundu. Hastalığın kontrol altında olduğunu belirten Koca, şöyle devam etti:

“Virüsün şiddetini düşürdüğüne yönelik bir kanıtımız yok ama vakaların şiddetini düşürdüğüne yönelik tespitlerimiz var. İlk günlerde hastalarımız 20 günün üzerinde hastanede kalırken, bu süre 2,9 güne düştü. Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması 18,9 günden 2,7 güne indi. Daha az oranda hasta entübe edilir oldu. Entübasyonda kalma süresi 1 günde 2,6 güne çıktı. Entübe edilenlerin vefat etme oranı önemli oranda düştü. Entübe edilenlerin yüzde 67’si, yoğun bakımdakilerin yüzde 53’ü vefat ediyordu. Şimdi entübe edilenlerin yüzde 4’ü, yoğun bakıma girenlerin yüzde 2’si vefat ediyor.”

Vefat sayısı en fazla Gümüşhane

Vaka sayılarına dair de Koca şu bilgileri paylaştı:

“Nisan ayının başında günlük entübe edilen yeni hasta sayısı 133 civarındayken, haziran başında 18’e kadar düşmüştür. Yoğun bakıma giren hasta sayısı da 330 civarından 34’e düşmüş durumdadır. Salgın boyunca vefat edenlerin içinde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71,7’dir. 60 yaşından küçük ve alt hastalığı bulunmayan halde kaybettiklerimiz vefat edenlerin sayısının yüzde 4,6’sını oluşturuyor. Vaka sayısına göre vefat sayısının en yüksek olduğu il Gümüşhane’dir. En düşük olduğu il ise yüzde 0,33 ile Kilis’tir.

Son bir ayda Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127. Son bir haftada ortalama vaka sayısı 155. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

Son bir ayda İstanbul’da ortalama 653. Son bir haftada 620. Son 3 günde 616.

Son bir ayda İzmir’de ortalama vaka sayısı 32. Son bir haftada 38. Son 3 günde 34.

Son bir ayda Bursa’da 64, son bir haftada 84, son üç günde 93, son gün 100’e kadar çıkmış oldu.

Kocaeli’de son bir ayda 78, son bir haftada 91, son 3 günde 113. Artış devam ediyor.

Konya’da son bir ayda 41, son bir haftada 73, son üç günde 88, son gün 100’e yaklaştı.

Son bir ayda Kayseri’de 14, son bir haftada 25, son üç günde 28.

Diyarbakır’da son bir ayda 58, son bir haftada 81, son üç günde 87, son gün 100’lere yaklaştı.

Van’da son bir ayda 7, son bir haftada 17, son üç günde 14.

İldeki kurumlarımız dikkatle takip etmektedir ve tedbirlerini alacaktır.”

İstanbul, Ankara ve Bursa için zorunlu maske önerisi

Açıklamalar ardından Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Normalleşme ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artışlara dair soruya Koca, maske, mesafe ve hijyen uyarılarında bulundu:

“Özellikle il kurullarımız, illerinde salgının seyrine göre her türlü tedbiri alma noktasında yetkililer. Bu anlamda maske kullanımıyla ilgili 45 ilde gerekli görüldüğü için bu karar alındı. Benzer şekilde ilave olabilecek illerimiz de olabilir. Bunlardan 3 tanesi için Bilim Kurulu’nun önerisi oldu, biri İstanbul, diğeri Ankara, diğeri Bursa. İstanbul’a artış çok ciddi olmamakla birlikte tedbir amaçlı önerilmiş oldu. İl kurullarımız da bu anlamda alınması gereken kararı almış olurlar.

Özellikle şu dönemde uygulamada maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu noktada sağlanmayan illerimizde veya ortamlarda, topluluklarda, bu vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz.”

‘Sokağa çıkma yasağı gündemimizde yok’

Sokağa çıkma yasağı önleminin yeniden alınıp, alınmayacağına dair de Koca, bu konunun Bilim Kurulu’nda gündeme gelmediğini belirterek, “Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması veya yasağı gibi bir durumu düşünmüyoruz. Normalleşme döneminde pik yapıldıktan sonra, bir plato çizdi, daha sonra aşağı düştüğünü hepimiz gördük. Dünyanın birçok ülkesinde görüldüğü gibi dalgalanmalar olabilir. Bu dalgalanmalar tamamen tedbirlerle doğru orantılı” şeklinde konuştu.

Koca, koronavürüsün Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin verileri de paylaştı.

Koca, son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 19 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1429 kişiye yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 861’e yükselirken, toplam vaka sayısı ise 182 bin 727 oldu.