Koca: Yarın 45 yaş üstü, Pazartesi 40 yaş üstü aşılanmaya başlayacak

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yarın itibarıyla 45 yaş üstü, Pazartesi de 40 yaş üstü vatandaşlarımız aşılanmaya başlıyor” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Saat 17.30’da başlayan toplantının ardından Koca, YouTube üzerinden açıklamalarda bulundu.

Koca’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“*Yarın itibarıyla 45 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek Pazartesi günü 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız aşı programına dahil edilmiş olacak.

Yerli aşı

* Önümüzdeki hafta yerli aşımızın Faz-3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi.

Üçüncü doz

*Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin 3’üncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da Bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir.

Kısıtlamaların gevşetilmesi

Koca bu konuşmasında Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi ile ilgili bir bilgi vermedi ancak Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından ajanslara yansıyan bilgilerde kısıtlama tedbirlerinin gevşetilmesinin Haziran sonrasında değerlendireceği belirtilmişti. Koca’nın ayrıca haftaya 4,2 milyon doz Biontech aşısının geleceğini de açıkladığı belirtilmişti.

MA / HABER MERKEZİ