Koca’dan Uğur Şahin’le ortak açıklama: 120 milyon doz BioNTech gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Kovid-19 vaka sayısında günlük 10 binin altına inildiğini duyururken, BioNTech ile 120 milyon dozluk aşı anlaşmasına varıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in de katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Bakan Koca, tam kapanmayla birlikte Türkiye’de günlük vaka sayısının 10 binin altına düştüğünü kaydederken, “Bu vaka sayısının kalıcı ve sürekli olmasını sağlamak önemli. Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Bundan sonraki süreçte yaygın aşılama yapabilme kapasitesine ulaşılacağını belirten Koca, “Haziran ayında BioNTech aşısıyla birlikte 20 yaşa kadar inmek istiyoruz” dedi.

Yerli aşı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Koca, “Yerli aşıyla ilgili bildiğiniz gibi Faz 2 çalışması bitti. Faz 3’ün başlaması da zannediyorum önümüzdeki iki hafta içerisinde olacak” dedi. Koca, Faz 3’e geçecek aşının Eylül ayı ayında acil kullanım onayı almasının söz konusu olabileceğini belirtti.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“* Altyapı olarak günde 1,5 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapabilme potansiyelimiz var.

*Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle, yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz.

* Yerli Kovid-19 aşısının faz-3 çalışmalarına haziran ayının başında başlayabileceğimizi düşünüyorum.

* Yerli Kovid-19 aşısında süreç başarıyla tamamlanırsa eylül ayında acil kullanım onayıyla kullanımı söz konusu olabilir.

* Aşılama oranı 65 yaş üstünde yüzde 84’e kadar ulaşmış durumda. Bunun yüzde 90 ve üzeri olmasını istiyoruz.

* Haziran’da 30 milyon aşı ile birlikte, tedarikte sorun yaşanmazsa peyderpey 20 yaşa kadar inmek istiyoruz.

30 milyon doz Eylül’de

Prof. Dr. Uğur Şahin de, online olarak bağlanarak yaptığı açıklamada 120 milyon doz Kovid-19 aşısının Haziran ayında 30 milyon doz olmak üzere Eylül ayının sonuna kadar Türkiye’ye gönderileceğini söyledi.

Şahin’in açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

* Türkiye için Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında 120 milyon doz Kovid-19 aşısını tamamlamak istiyoruz.

* Aşıyı 30’dan fazla virüs varyantında denedik, mutasyonlara karşı etki gösteriyor.

* Hastalığı geçirmiş olan kişiler için 1 doz Kovid-19 aşısı, 3 ay hastanede geçirdikten sonra yeterli olabilir.

* Türkiye’de hem aşı üretmek hem Ar-Ge yapmak istiyoruz.”

MA / HABER MERKEZİ