Kocasını öldürmekle suçlanan Fikriye’nin tahliye talebine ret

Yıllardır şiddet ve işkence gördüğü kocasını öldürmekle suçlanan Fikriye Özbek’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Avukatı, dosyada toplanan delillerin Özbek’i doğrulamasına rağmen tahliye edilmediğine dikkat çekti.

Fotoğraf: Mor Dayanışma

Adana’da yıllardır şiddet ve işkence gördüğü kocası Hakan Özbek’i öldürmekle suçlanan Fikriye Özbek’in yargılanmasına devam edildi. Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’nci duruşmaya Özbek, tutuklu bulunduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Olayın tanıkları, Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi ile Adana Kadın Platformu üyesi avukatlar da duruşmada hazır bulundu. 

‘Ablam şiddeti engellemek isterken darp edildi’

Kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. Tüfeğin dışardan müdahale ile patlayıp patlamadığına dair raporun gelmediği görülürken, tanıklar dinlendi. Özbek’in kardeşi Aynur Bolat, ablasının olay günü maruz kaldığı şiddeti engellemek istediğinde Hakan Özbek tarafından darp edildiğini söyledi.

‘Tanık beyanları müvekkilimizi doğruluyor’

Özbek’in avukatları ise, Hakan Özbek ve Fikriye’den alınan Swap örneklerine dikkat çekerek tanıkların beyanlarının müvekkillerini doğruladığını ifade etti. Avukatları Özbek’in tahliye edilmesi talebinde bulundu. Duruşmada savunma yapan Özbek de, tahliyesini istedi. 

Özbek’in tutukluluğuna devam kararı

İddia makamı ise, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, iddia makamının talebini kabul ederek, Özbek’in tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 26 Mart’a erteledi. 

‘Davanın takipçisi olacağız’

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Avukat Sevil Aracı Bek, dosyada toplanan delillerin Özbek’i doğrulamasına rağmen tahliye edilmediğini belirtti. Özbek’in yıllarca yaşadığı ağır şiddetin tanıklar tarafından da dile getirildiğini ifade eden Bek, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. 

Ne olmuştu?

Fikriye Özbek, 11 yıllık evliliği boyunca Hakan Özbek’in sistematik fiziksel ve cinsel şiddetine maruz kaldı. 2 Eylül gecesi Hakan Özbek, Fikriye’yi sandalyeye bağlayarak çeşitli şekillerde işkence ederek cinsel saldırıda bulundu. Annesi ve çocuklarını gözlerinin önünde öldürmekle tehdit etti.

Hakan Özbek, gecenin ilerleyen saatlerinde ise aldığı tüfeği getirip önce Fikriye Özbek’i öldürmekle tehdit etti daha sonra kendi göğsüne dayadığı ve ateşlenmesi için sertçe vurduğu tüfeğin bir anda ateş almasıyla öldü. 

Alınan Swap örnekleri Fikriye Özbek’in sadece sol elinde atış izlerine rastlanmasının, kullanılan silahın iki elle kullanılarak atış yapılabilen bir tüfek olması nedeniyle sağ elinin tüfekten uzak olduğunu; Hakan Özbek’in elinde de atış izi olmasının tüfeğin arbede sonucu ateş aldığını kanıtladı. Bütün bunlara ek olarak oğlunun olay anına dair tanıklığı da Fikriye Özbek’in anlatımlarını destekledi.

Kanıtlar ve tanıkların ifadesi olayın kazara gerçekleştiğini gösterirken, Fikriye Özbek cinayetten yargılanmaya devam ediyor. 

MA – ADANA