Kod 29 ile hakları elinden alınan işçilerin oturma eylemi sürüyor

Antep Organize Sanayi Sitesi’nde “Kod 29” ile işten çıkarıldıkları fabrikanın önünde 18 gündür oturma eylemi başlatan 4 işçi, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Antep 2’nci Organize Sanayi Sitesi’nde bulunan Güven Boya Polyester İplik Tesisi’nde Kod 29 gerekçesiyle çıkarılan DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyesi Murat Yörgüç, Selahattin Konur, Mikail Yaşar ve Ahmet Ünal’ın işyeri önünde başlattığı oturma eylemi sürüyor.

Sendikal hakların tanınması, Kod 29’la alınan kararın kaldırılması ve işe geri dönmeleri talebiyle başlattıkları oturma eylemi 18’inci gününe giren işçiler, her gün 09.00 ile 16.30 saatleri arasında fabrika önüne gelerek eylemlerini sürdürüyor. Fabrika yönetiminin taleplerine ilişkin bir adım atmadığını ifade eden işçiler, eylemlerini sürdürecekleri mesajını verdi. 

‘Talebimiz işe geri alınmak’

Ahmet Ünal

Asgari ücretle çalıştığı fabrikaya 3 yıl emek veren işçilerden Ahmet Ünal, 2 Mart’ta Kod 29 ile işten çıkarıldı. İşten çıkarılmasının temelinde sendikal sebepler olduğuna işaret eden Ünal, şöyle konuştu:

Murat Yörgüç

“Benimde içinde olduğum 6 kişiyi Kod 29 gerekçesiyle işten çıkardılar. Beni çıkarmak için fırsat arıyorlardı. Anlamadığım bir makineye beni verdiler. Bende bunu kabul etmedim. Daha sonra da bu kod ile işten çıkarıldım. Talebimiz işe geri alınmak, Kod 29’un kaldırılması, işe iademiz ve sendikal haklarımızın tanınması. Haklarımız için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz.”

‘Kod 29 fırsata dönüştürüldü’

Aynı zamanda sendikanın işyeri temsilcisi de olan işçi Murat Yörgüç, bir işçinin sendikalı olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmasına tepki gösterdiklerini, sonrasında Kod 29 gerekçesiyle tazminatları ödenmeden kendilerinin de işten çıkarıldığını söyledi. Kod 29’un fırsata dönüştürüldüğünü ifade eden Yörgüç, işe iade talebini dile getirdi. 

Selahattin Konur

‘Neden emeğimiz ile oynanıyor?’

İşçilerden Selahattin Konur da, “Neden emeğimiz ile oynanıyor? Hakkımız neden verilmiyor? İşçi hakkını arayamaz mı?” diye sorarak, artık mağdur edilmek istemediklerini söyledi. Konur, “Bu kodu işçiler üzerinde sopa olarak kullanıyorlar. İşçilerin emeği ile oynamak bu kadar kolay mı?” dedi.

‘Bu kod bir leke gibi üzerimde’

Mikail Yaşar

İşçilerden Mikail Yaşar da 6 yıl boyunca fabrikada çalıştığını, bu süre zarfında sendikal nedenlerden dolayı fabrika yönetimi tarafından baskıya maruz kaldığını anlattı. İşyerinde sendikaya üye sayılarının artmasıyla Kod 29 gerekçesiyle işten çıkarıldıklarına işaret eden Yaşar, Kod 29 ile çıkarıldığı için başka fabrikalarda da çalışamayacağını anlattı.

Yaşar, “Bu kod bir leke gibi üzerimde. Açlığa mahkum edildik. Çok mağduruz. Haklarımızı alıncaya kadar da mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

İşçilerin taleplerini ve işten çıkarılma gerekçelerinin sorulduğu fabrika yetkilisi, yasal sürecin işlediğini belirterek, konuyla ilgili bilgi vermekten kaçındı.

MA – ANTEP