Kod 29 ile işten atılan PTT işçilerinin Genel Müdürlük önündeki eylemi engellendi

Sendikalaştıkları için pandemi döneminde Kod 29 ile işten atılan PTT işçilerinin Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü önündeki eylemini polis engelledi.

PTT-Sen’li işçiler Ulus Meydanı’nda açıklama yaptı: “Pandemide işten çıkarma yasağı var, sendikal örgütlenmeyi güvence altına alan yasalar var; bunlar uygulanmıyor. Ama biz hakkımızı isteyince karşımıza polisler yığılıp ‘Yasa!’ diyor.”

38 gün İstanbul ve İzmir’deki PTT işyerleri önünde eylem yapan PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyeleri, Ankara’ya PTT Genel Müdürlüğü önüne gelerek seslerini duyurmaya çalıştı ancak polis engel oldu.

PTT’nin taşeron firmasında sendikalaşan emekçilerin bir kısmı pandemi döneminde yasak olmasına rağmen Kod 29 ile işten atıldı, bir kısmı da ücretsiz izne çıkarıldı. 38 gün İstanbul ve İzmir’deki PTT işyerleri önünde eylem yapan PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyeleri, Ankara’ya PTT Genel Müdürlüğü önüne gelerek seslerini duyurmaya çalıştı ancak polis engel oldu.

‘Biz ekmeğimizi istiyoruz komiserim’

İşten atılan bir PTT emekçisi, polislere “Buradaki adamların hepsi PTT’nin taşeronunda çalışıyor. Devletini, vatanını seven adamlar. Ben işçiyim, babayım baba. Kim hesabını verecek? Ben askerini, polisini seven adamım” diye tepki gösterdi.

PTT emekçileri polislere “Biz ekmeğimizi istiyoruz komiserim” diye dertlerini anlatmaya çalışsa da eylemlerine izin verilmedi.

‘Sendika kurma hakkımız yok mu?’

Emekçiler, eylemlerine izin verilmemesine yaptıkları yazılı açıklama ile şöyle tepki gösterdi:

“Bizler PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen Genel Merkez yöneticileriyiz. Aynı zamanda PTT’ye yıllarca emek vermiş postacı, kargocu, taşeron işçileriz. Yıllarca taşeron şirketlerin keyfi uygulamaları altında ezilmiş, hor görülmüş PTT taşeron işçilerinin hakkını savunduğumuz için anayasa ayaklar altına alınarak işimizden edildik. 38 gün boyunca İzmir ve İstanbul direnişlerimizle muhataplarımıza sesimizi duyurmaya çalıştık. Fakat bir devlet kurumunda yaşanan bu açık aleni hukuksuzluğa karşılık tek bir cevap alamadık.

“Bugün burada PTT Genel Müdürlüğü önünden bir kez daha soruyoruz; Taşeron işçilerin sendika kurma hakkı yok mu, bizim işten çıkarılmamıza sebep olan herkesin TCK 118’e göre yargılanması gerekmiyor mu? Her fırsatta biz işçilerin karşısına dikilen yasalar neden patronlara, yöneticilere uygulanmıyor? Taleplerimiz çok açık ve net; işten çıkarılan sendika yönetici ve temsilcilerimiz işe iade edilsin, ücretsiz izin kaldırılsın, taşeron işçisinin yaşadığı baskı, zulüm ve mobbingler son bulsun.”

Ulus’ta basın açıklaması: Hakkımızı isteyince karşımıza polisler yığılıyor

PTT Genel Müdürlüğü önünde eylem yapmalarına izin verilmeyen, PTT yöneticileriyle görüşemeyen PTT-Sen üyesi işçiler Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar.

PTT işçileri Ulus Meydanı’nda yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

Sendika haktır, işten atmak suçtur! Pandemide işten çıkarma yasağı var, sendikal örgütlenmeyi güvence altına alan yasalar var; bunlar uygulanmıyor. Ama biz hakkımızı isteyince karşımıza polisler yığılıp ‘Yasa!’ diyor.”

‘Artık Ankara’dayız. Geri dönüş yok!’

“38 gün İstanbul ve İzmir’de direndik, bir muhatap bulamadık. Artık Ankara’dayız. Ulus Meydanı’ndan haykırıyoruz: Çalışma Bakanlığı’na, Ulaştırma Bakanlığı’na, PTT Genel Müdürlüğü’ne tekrar tekrar gideceğiz. Geri dönüş yok!”

“Ankara’da Ulus Meydanı’ndan bir devlet kurumu olan PTT’yi yasalara uymaya ve derhal yöneticilerimizi işe geri almaya çağırıyoruz. PTT taşeron işçisi köle değildir!”

ETHA / Yeni1Mecra