Kolombiya’da hükümet karşıtı protestolar 25. gününde

Kolombiya’da, hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, ülkenin çeşitli kentlerinde bir kez daha meydanlarda toplandı.

Kolombiya’da 28 Nisan’dan bu yana başlayan hükümet karşıtı gösteriler sürüyor. Başta başkent Bogota olmak üzere Medellin, Cali, Bucaramanga ve Valle del Cauca’da gösteriler düzenlendi. Günün erken saatlerinde bir araya gelen sendika temsilcileri, öğrenci grupları ve farklı kesimlerden insanların katıldığı protestolarda, Medellin ve Cali’de bazı grupların yolu trafiğe kapatması üzerine polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Medellin’de 9 kişi yaralandı

Medellin’de gösteriler gündüz saatlerinde sakin geçerken akşam saatlerinde yüzü kapalı bazı grupların bir alışveriş merkezini saldırı girişimine polis gaz bombası ve cop ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda, 3’ü polis 9 kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Cali’de 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı

Protestoların başlangıcından bu yana şiddetli olayların yaşandığı Cali’de ise ana yolu trafiğe kapatan göstericiler polisle çatıştı. Polis, taş ve molotofkokteyli atan gruplara göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi, 1 gösterici hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

25 günde 16 gazeteci yaralandı

Latin Amerika ülkelerinde basına yönelik hak ihlallerini raporlayan Voces del Sur (VDS) projesinin Kolombiya temsilciliği, gösteriler sırasında şimdiye kadar 16 gazetecinin, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını bildirdi.

Temsilcilik, saldırıları kınayarak, “Gazeteciler, kendilerini tanıtmalarına rağmen benzeri görülmemiş düzeyde şiddete maruz kaldılar. ” ifadesini kullandı.

Şu ana kadar 42 gösterici öldü

STK’lerin verilerine göre, ulusal grevle başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde şu ana kadar 42 gösterici öldü, 2 bin 905 kişi polis şiddetine, 21 kişi cinsel şiddete maruz kaldı. Bin 264 kişi gözaltına alınırken bin 49 polis ve bin 40 sivil yaralandı.

AA – BOGOTA