Kolombiya’da Ulusal Grev Komitesi, protestoları askıya aldı

Kolombiya’da 28 Nisan’dan bu yana hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen Ulusal Grev Komitesi, bir süre protestolara ara verdiğini duyurdu.

Ulusal Grev Komitesi, ülkede 49 günü tamamlanan gösterilerle ilgili hükümetle anlaşmaya varamamasına karşın 20 Haziran’da yeniden durum değerlendirmesi yapmak üzere protestoları şimdilik askıya aldığını açıkladı.

Komite sözcüsü Francisco Maltes, düzenlediği basın toplantısında, Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetine yönelik eylemlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini vurguladı. Maltes, “Geçici olarak eylemlerimizi durdurma kararı aldık. Bu, Kolombiya’da toplumsal seferberliğin durduğu anlamına gelmez. Çünkü buna neden olan kararlar hala yürürlükte.” ifadesini kullandı.

Etnik ve cinsel ayrımcılığın ortadan kaldırılması isteniyor

Ülke geneli protestolarda yaklaşık 26 farklı sektörü temsil eden Komite, Kovid-19’a karşı ulusal toplu aşılama planının iyileştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmeler için sübvansiyonların desteklenmesinin yanı sıra etnik ve cinsel ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istiyor.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fernando Ruiz Gomez, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Kovid-19’a bağlı ölümlerin kalabalık toplantılar nedeniyle son dönemde arttığını belirtti. Gomez, “Kolombiyalılar bu durumu tamamen önlemek zorundalar. Grev komitesi, ülkedeki epidemiyolojik şartların mevcut durumu daha fazla karşılayamadığını anlamalı.” paylaşımında bulundu.

Protestolarda 58 kişi hayatını kaybetmişti

Kolombiya Ombudsman Ofisinin gösterilerle ilgili yayımladığı son rapora göre; şimdiye kadar eylemlerde 2’si polis 58 kişi hayatını kaybetmiş, 2 binden fazla kişi yaralanmıştı.

Merkezi Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bulunan insan hakları örgütü Temblores ise 8 Haziran’daki açıklamasında, protestolarda polisin 45 kişinin ölümüne doğrudan dahil olduğunu bildirmişti.

Vergi reformu yasa tasarısı geri çekildi

Kolombiya’da 28 Nisan’da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler, onlarca kente yayılmış olaylar çıkmıştı. Bunun üzerine Duque, 2 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, halktan daha fazla vergi toplanması amacıyla hazırlanan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını açıklamıştı.

AA – BOGOTA