KOM Müzik’ten Serdar Ortaç’a çağrı

KOM Müzik, şarkıcı Serdar Ortaç’ın “Cahiltî” adlı Kürtçe eseri “izinsiz” kullandığını belirterek, Ortaç’ın sözleşme yaparak durumu düzelttiği yönündeki açıklamasını “yanıltmaca” olduğunu bildirdi.

KOM Müzik, Ortaç’a taleplerini hukuki bir şekilde karşılaması ve özür dilemesi çağrısında bulunarak, “Kürt müziği ve sanatı sahipsiz değildir” dedi.

Şarkıcı Serdar Ortaç Fotoğraf: DepoPhotos

KOM Müzik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz ve müziği Kerem Gerdenzeri’ye, baskı ve edisyon hakları kendilerine ait olan “Cahiltî” adlı Kürtçe eserin, şarkıcı Serdar Ortaç tarafında izinsiz bir şekilde hem sözleri Türkçe ’ye çevrilerek, hem de albümde yayınlandığını bildirdi.

‘Ortaç yapabilecek bir şeyim yok demişti’

Kendisine firması, menajeri ve avukatı aracılığıyla defalarca uyarıda bulunulduğunun belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: “Eseri geri çekmesi, sanatçıdan özür dilemesi, kamuoyuna açıklama yapması, sanatçının ekonomik zararlarını tanzim etmesini talep ettik. Avukatı Serdar Ortaç ‘yapabilecek bir şeyim yok, eserin anonim olduğunu sanıyordum’ dediğini, taleplere sıcak bakmadığını iletti. Biz de konuyu müzik severler ve kamuoyuna taşıyıp, bu emek ve sanat hırsızlığını teşhir etmiştik.”

‘Ortaç’ın açıklaması tamamen yanıltmacadır’

Serdar Ortaç’ın son açıklamasında muhatapların kendisine ulaştığını, sözleşme yaparak durumu düzelttiğini belirttiğinin aktarıldığı açıklamada, “Bu açıklama tamamen yanıltmacadır. Ortaç izinsiz bir şekilde ve dili değiştirerek sanatçının anadiline yaptığı hakaretine ek olarak, sanatçı ve kurumumuz hakkında haksız algılar oluşmasına sebep olmuştur.” denildi.

‘Kürtçe müziği sahipsiz değildir’

Ortaç’ın, sanatçı Ahmet Kaya’ya Kürtçe şarkısı için yaptığı saygısızlık ve hakaretler anımsatıldığında konuyla ilgili pişmanlığını aktardığının ifade edildiği açıklamada, “Ortaç, görüyoruz ki Kürt sanatçılarına dönük manipülasyon davranışlarına devam ediyor. Kürtçe müziği, sanatı, yaratımları sahipsiz değildir. Yüzlerce Kürtçe eser orijinalinden farklı dillere izinsiz bir şekilde dönüştürülüp kültür yağmacılığı yapılmıştır. Cahilti eseri bunlardan biridir.” diye kaydedildi.

Ortaç’a çağrı

Ortaç’a açıklamada şu çağrı yapıldı: “Serdar Ortaç eseri izinsiz olarak; Dil’i değiştirip, bir de anlaşma yapılmış açıklaması yaparak, kamuoyuna yanıltıcı açıklama yaptığı için başta Kürt müzik dinleyicileri, Kerem Gerdenzeri ve KOM Müzik’ten özür dilemeli, eser ile ilgili taleplerimizi dürüst ve hukuki bir şekilde karşılamalıdır. Bilinmesini isteriz ki; Kürt müziği ve sanatı sahipsiz değildir.”