Komisyondan Milletvekili Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, milletvekili Çelik’in, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi

Dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik karar Meclis Genel Kurulu’nda gönderildi.

Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamasıyla düzenlenen fezleke görüşüldü.

Toplantının ardından TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı olarak Karma Komisyon başkanlığını da yürüten Bozdağ açıklama yaptı. Karma Komisyon’un, Çelik hakkındaki dokunulmazlık dosyasını görüşerek karara bağladığını belirten Bozdağ, “Komisyon, Hazırlık Komisyonu raporu çerçevesinde Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ve dosyanın Genel Kurula gönderilmesine karar vermiştir. Bundan sonra takdir Genel Kurulundur. Komisyon, çalışmasını bu çerçevede sonuçlandırmıştır.” dedi.

‘Çelik ile ilgili iddiaların yargı süreci devam ediyor’

Bozdağ, komisyon üyesi bir milletvekilinin çekimser oy kullandığını, Tuma Çelik’in komisyona katıldığını, sözlü savunmasını yaptığını, 17 sayfalık savunmasının okunduğunu belirtti. Çelik hakkındaki iddiaların yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatan Bozdağ, komisyonun, dosyanın esası hakkında bir karar verme durumunda olmadığını söyledi.

‘Yüzlerce dokunulmazlık dosyası var’

Bozdağ, yeni dokunulmazlık dosyalarının gündemde yer alıp almadığına ilişkin bir soru üzerine Karma Komisyon’da yüzlerce dokunulmazlık dosyasının olduğunu, bu dosyaların zaman zaman değerlendirildiğini, şu anda komisyonun gündeminde yeni bir dosya bulunmadığını kaydetti.

AA – TBMM