Konukman: Aslında 8 milyon kişi işsiz!

Prof. Aziz Konukman yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

YENİ1MECRA

İktisat Profesörü Aziz Konukman, TÜİK’in işsiz olup umudunu yitirmiş olanları saymadığını belirterek, “Aslında umudunu yitirmiş, iş aramaktan vazgeçmiş olanları dahil ettiğimizde 8 milyon kişi işsiz” dedi.

İktisat Profesörü Aziz Konukman, TÜİK’in işsiz olup umudunu yitirmiş olanları saymadığını belirterek, “Aslında umudunu yitirmiş, iş aramaktan vazgeçmiş olanları dahil ettiğimizde 8 milyon kişi işsiz” dedi.

Prof. Dr. Aziz Konukman açıklanan işsizlik verileri ve ekonomideki son güncel gelişmeleri yeni1mecra’ya değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2019’a ilişkin iş gücü istatistiklerini geçtiğimiz Ekim ayında açıkladı. Türkiye’de işsizlik oranı Temmuz ayında 2018 yılının aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,9’a çıktı. İşsiz sayısı 1 milyon 65 bin kişilik artışla 4 milyon 596 bin kişiye yükselmiş oldu.

Açıklanan rakamları ve yansımalarını yeni1mecra’ya değerlendiren İktisat Profesörü Aziz Konukman, rakamların her geçen dönem arttığına vurgu yaparak, işsiz sayısının daha da fazla olduğunu söyledi. TÜİK rakamlarının ‘kayıtlı işsiz’lerden oluştuğunu, umudunu kaybetmiş, iş aramaktan vazgeçmiş kişilerin işsiz sayılmayarak bu rakamlara dahil edilmediğini ifade eden Konukman, “Bu durumu bu şekilde ele alırsanız işsizlik verileri açıklanan rakamları ikiye katlıyor. Yani aslında işsiz sayısı 8 milyon ” dedi.

‘İstihdam seferberliğinde işsizlik arttı’

İstihdam yaratma konusunda hükümetin adım atmadığını dile getiren Konukman, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2019 yılı başında yaptığı konuşmasındaki, “Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanımızın da katıldığı şura vesilesiyle ifade edildiği gibi 2019 yılında 2,5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz” sözlerine atıfta bulundu. Konukman, “2019 İstihdam Seferberliği Programı” ile söz verildiğini, teşvikler yapıldığını ve 9 ay istihdam yaratılmasının ardından işsizliğin artarak yeniden devam ettiğini kaydetti. Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda da (YEP) bu durumdan bahsedilmediğine dikkat çeken Konukman, hükümetin bu konuda sessiz kaldığını söyledi. Konukman, işsizlik cephesinde olumlu bir haber olmadığını gidişatın her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirterek uyarılarda bulundu. Konukman, ekonomideki son güncel gelişmeleri, ABD’nin yaptırım uygulamaları ve kurdaki son durumu da değerlendirerek, “Gerekli önlemleri almayan, ekonomimizi kırılgan hale getiren 17 yıllık bir iktidar var siyasi sorumluluk onların üzerindedir” şeklinde değerlendirdi