Konya Valisi Toprak’tan öğretmene tepki: Öğretmen gibi otur da görelim!

 Konya’da Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Anıt Meydanı’nda düzenlenen tören, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük’ün Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı.

Konya’da, Selçuklu Kongre Merkezi’nde “Öğretmenler Günü” etkinliği kapsamında kürsüye çıkan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, bir anda salonda bulunan bir öğretmene tepki gösterdi.

Vali Toprak, konuşma yaptığı sırada, bir öğretmenin karşısında bacak bacak üstüne atarak oturmasına tepki gösterdi.

‘Sen öğretmen misin birader?’

Sert bir üslupla öğretmene yönelik Toprak, “Sen öğretmen misin birader? ifadesini kullanarak şunları söyledi: “Öğretmen gibi otur da görelim. Yani böyle güzel duygularla geliyoruz, güzel hareketlerle karşılaşmak isteriz. Ayağını dikerek valinin karşısında oturmak değil… Bu kadar eğitim ordusunu, geliyorsun burada rencide ediyorsun. Beni değil yani arkadaşlarını rencide ediyorsun. Bana göre hava hoş. Biz hala ilkokul öğretmenimizin bize söylediği, onun bize öğrettiği örnek hareketlerle hayatımızı devam ettiriyoruz. Böyle öğretmenler görmek istiyoruz. Yalan mı arkadaşlar? Yalansa yalan deyin. Benim kafamda hala canlı olarak 1972 yılında Hüsnü Doğru denilen öğretmen, örnek adam olarak bir tiyatro gibi duruyor. Öleli de 20 sene oldu rahmetlinin. Böyle öğretmenleri istiyoruz ve özlüyoruz.”

Vali Toprak’ın konuşmasının ardından aday öğretmenler, yemin etti.

Daha sonra, Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereye giren öğrencilere ödüller verildi.