Konya’da katliam: Saldırgan ailenin evine misafir olarak gitmiş

Konya’da ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Yaşar Dedeoğulları’nın kuzeni Erol Şan, saldırganın eve misafir olarak gittiğini anlattı.

Şan, “Saldırgan eve gittiğinde Yaşar abi ile tokalaşmışlar. Ondan sonra Yaşar abinin sol tarafına, kalbine sıkmış, diğerlerinin de kafasına sıkmış.” dedi.

Dedeoğulları ailesinin yakını Erol Şan

Meram İlçesi’nde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği saldırıya ilişkin aile yakınlarından Erol Şan, Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Şan, şunları aktardı: “30 yıldır buradayız faşistlerin içerisindeyiz. Burada iki ay önce kavga vardı, yaralandılar. Yaşar abiye ‘evi satalım’ dedim ama ‘kesinlikle evi satmam, onlara baş eğmem’ dedi. Çok büyük bir acı, böyle bir acı yok. Bir aileyi yok etmek dünyada belki üç dört kez olur.

Yaşar abi, çok iyi biriydi, hatta saldırgan eve gittiğinde Yaşar abi ile tokalaşmışlar. Kamerada tespit edilmiş. Ondan sonra Yaşar abinin sol tarafına, kalbine sıkmış, diğerlerinin de kafasına sıkmış. Kızlar da oturup kahve içiyorlarmış. Kahve içerken gidip kızların kafasına sıkmış. Kafalarına toplam 20 kurşun sıkmış.”

‘Yaşar ve Barış eve gittikten 10 dakika sonra olay yaşandı’

“Bu katliamı neden yaptılar?” diye soran Şan, “Yaşar abi ile en son olaydan önce saat 15.30’da beraberdik.  Ayrıldıktan sonra olay oldu, keşke ben de gitseydim onunla. Ama bu insanlar takip edilmiş. Yaşar ve Barış buradaydı eve gittikten 10 dakika sonra olay yaşandı. Belli ki takip edilmişler.” 

Otopsi raporunda 7 kişiye 20 kurşun sıkıldığı tespiti

Aile avukatları ise, üstün körü bakmalarına izin verilen otopsi raporunda öldürülen 7 kişiye 20 kurşun sıkıldığını tespit edildiğini kaydetti. Avukatlar, kurşun girişlerinin büyük çoğunluğu kafadan ve boyundan yakın mesafede olduğu bilgisini paylaştı.