Konya’da Kürt aileye saldırı: Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız

Konya’da yaşayan bir Kürt aile, “Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” diyen 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı.

Aileden 7 kişinin ağır yaralandığı saldırıyla ilgili devam eden soruşturma kapsamında sadece 6 kişi tutuklandı. 

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aile, 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı. 4’ü kadın 7 kişilik Karslı Dedeoğulları ailesinin evi, komşuları olan aile tarafından basıldı. Çoğu aynı aileden olan saldırganlar, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” diyerek, bıçak, taş ve sopalarla Dedeoğulları ailesine saldırdı. Saldırı sonucu aile bireylerinden Metin Dedeoğulları, beyin kanaması geçirdi, diğer aile üyeleri ise çeşitli yerlerinden aldığı darp sonucu ağır yaralandı. 

‘Biz ülkücüyüz sizi yaşatmayacağız’

Saldırıda ağır yaralanan aile fertlerinden Barış Dedeoğulları, yaşananları anlattı. Bütün aile bireylerinin evde olduğu 12 Mayıs gecesi saat 22.00’de 60 kişilik grubun evin bahçesine girdiğini belirten Barış Dedeoğulları, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle kendilerine saldırdığını söyledi.

Barış Dedeoğulları, “Saldırı sonrası abim beyin kanaması geçirdi. 3 gün yoğun bakımda yattı. Kız kardeşim ağır yaralanma sonucu 4 gün hastanede kaldı, sol koluna platin takıldı. Ömrünün sonuna kadar sol elini kullanamayacak. Babam 66 yaşında, kafasına dikiş atıldı ve bileğinde yanlış kaynama var. Geriye kalan 3 kişi, ben ve iki kız kardeşim ağır yaralar aldık.” dedi. 

‘Olay yerine gelen polisler adeta bizi suçladı’

Irkçı grubun içinde yer alan bazı saldırganlarla uzun yıllardır komşu olduklarını belirten Barış Dedeoğulları, daha öncede bu kişilerin “Biz burada Kürtleri istemiyoruz” şeklindeki tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Kürt aile oldukları için mahallede istenmediklerini dile getiren Barış Dedeoğulları, “Olayın gerçekleştiği gün olay yerine gelen polisler adeta bizi suçladı” diye belirtti. 

Sadece 6 kişi tutuklandı

Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, saldırı sonrası ifadeleri alınan saldırganlardan Ali Keleş, Ayşe Keleş, Yahya Çalık, Lütfi Keleş, Şerife Çalık ve Veli Keleş’in tutuklandığını, A.K., R.Ç., A.Ç., ve İ.K.’nin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisini verdi.

Karabulut, olaydan iki gün sonra tutuklanan Ali Çalık’ın, kısa bir süre sonra “Kavgaya karıştığına dair yeterli delil olmaması” sebebiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını söyledi. 60 kişinin yer aldığı saldırıyla ilgili sadece 6 kişi tutuklandı.

Soruşturma devam ediyor

Karabulut, soruşturmanın genişletilmesi ve saldırıda yer alan diğer isimlerin de tespit edilerek, “Nitelikli olarak kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Nitelikli kasten yaralama”, “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Hakareti tehdit ve kişilerin huzur ve sükutunu bozma” suçlarından tutuklanması talebiyle 17 Haziran’da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. 

MA / BERNA KİŞİN