Konya’daki ırkçı katliamı protesto eden 3 kişi tutuklandı

Van’da, Konya’daki Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı katliamı protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 10 kişiden 3’ü tutuklandı.

Serbest bırakılanlar arasında HDP Milletvekili Danışmanı Sinan Ok ve PM Üyesi Karabey de bulunuyor.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği ırkçı saldırıyı protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 10 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı.

Aralarında HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Hazal Karabey ve HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın danışmanı Sinan Ok’un da bulunduğu 10 kişiden 4’ü adli kontrol, 6’sı ise tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 

7 kişi mahkemedeki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Mahkemedeki ifadelerinin ardından Mesut Bor, Hazal Karabey, Ferat Azan, Arjin Tuncer, Çetin Temel, Rojin Varhan ve Sinan Ok adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Rojhat Duman, Dilovan Duru ve Nurullah Pekbay ise “Görevi yaptırmamak için direnme” ile “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na Muhalefet etmek” iddiasıyla tutuklandı. 

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın danışmanı ve İstihdam Uzmanı Sinan Ok da sosyal medya hesabı Twitterdan serbest bırakıldığını paylaşarak, şunları ifade etti:

“Arayan soran tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Haksız bir gözaltı sürecini daha atlattık. Canlar ve yoldaşlar sağ olsun. Telefonum bir müddet yok:) Biz var olacağız. Selamlar yeniden.”

Kaynak: MA