Konya’daki katliamın faili 5 gündür yakalanmadı

Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun, 5 gündür yakalanmadı.

Ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, failin yakalanmamasının, saldırının organize, planlı ve tek kişi tarafından yapılmadığının göstergesi olduğunu söyledi. 

Meram ilçesinde Mehmet Altun, 30 Temmuz’da evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği Yaşar Dedeoğulları (65), Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), İpek Dedeoğulları(57), Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları’nı (35) katletti. Katil zanlısı Altun, daha sonra evi ateşe vererek, olay yerinden kaçtı. 

5 gündür fail yakalanmadı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 kişi gözaltına alındı ancak katliamın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen fail Mehmet Altun halen yakalanmadı.

Avukatlara görüntüler verilmeyerek çözüm detayları anlatıldı

Dedeoğulları tarafından güvenlik gerekçesiyle evlerine takılan kameraların birinde ortaya çıkan görüntülerde Mehmet Altun’un, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği ailenin 7 bireyini katlediyor. Ailenin evinde olan diğer iki kamera kaydının çözümlenmesine dair henüz savcılık tarafından aile avukatına bilgi verilmedi. Görüntü kayıtları Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüşen avukat heyetine de izletilmedi. Sadece savcılık tarafından yapılan çözümlemenin detayları avukatlara anlatıldı.

‘Soruşturma kapsamında 3 kamera kaydı alınmış’

Avukat Maviş Aydın, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmesinde görüntülere dair kendilerine anlatılanları Mezopotamya Ajansı’na aktarmıştı. Aydın, şunları söylemişti:

“Soruşturma kapsamında 3 kamera kaydı alınmış. Birinin çözümlemesi yapılmış. İki tanesinin çözümlenmesi yapılmamış. Çözümlenmesi yapılan kamera kaydında tek failin girdiği 35-40 dakikalık kayıt var. Bu tek kameradan yapılan incelemede, sadece bir saldırgan görülüyor. Diğer kamera incelenmediğinden bir şey söylemiyorlar. 

Görüntü çözümlemesi yapılan kamera kaydında fail, saat 17.50 sıralarında aracını getirip evin bahçe kapısına yanaştırıyor. O anda evin en küçük kızı ile diğer ablası arka komşudan geldiği görülüyormuş. Fail arabasını yanaştırınca ayaküstü sohbet ediyorlar. Sonra fail içeri giriyor. Fail ile baba Yaşar Dedeoğulları, sandalyede karşılıklı oturuyorlar. O arada evin kadınları yanlarda taşların üzerine oturuyorlar, 5 kişi falan.

Biraz konuşuyorlar. O görüşmenin süresi yaklaşık 20 dakika falan. Sonra faili uğurluyorlar. 18 dakika sonra fail geri geliyor. Geri geldiğinde aile faile, kendileri kapıyı açıyor. Adam içeri giriyor, oturuyor. Elinde mavi bir poşet varmış, poşetten silahını çıkartıyor. Fail ateş edince, evin küçük kızı failin üzerine atlıyor, silahı almak için. Sonra bir kadın daha adamın üzerine atlıyor, silahı almak için uğraşıyorlar. Sonra diğerleri dahil oluyor. Fail bir şekilde kendini sıyırıyor. Biraz uzaklaşıyor, sonra dönüp hepsine ateş ediyor.”

Görüntüler Sabah ve ATV’ye verildi

Soruşturma kapsamında görüntüleri talep eden aile avukatı Abdurrahman Karabulut, görüntülerin kendilerine verilmeden Sabah ve ATV grubuna verilmesine tepkisi gösterdi. Karabulut, şunları söyledi:

“Müvekkillerim katile saldırmış, o da kendini korumak istemiş gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Temelinde bu zihniyet vardır. Bunların artık ne olduğunu çok iyi biliyor ve tanıyoruz. 45 dakikalık kamera kaydı var. Katil önce olay yerine geliyor, konuşuyor. Başsavcının anlatımına göre sonra silah ve benzinle gelerek, aileyi katlediyor. Ama onlar işine gelen kısmı yayınlayıp, kamuoyunda saldıran Dedeoğulları ailesiymiş gibi algı yaratılmaya çalışılması, vicdansızlık ve ahlaksızlıktır.”

‘Saldırganın yakalanmaması saldırının planlı yapıldığını göstergesi’

Saldırganın günlerdir yakalanmamasını da saldırının planlı ve organize yapıldığının göstergesi olduğuna işaret eden Karabulut, şunları ifade etti:

“Katil ve yahut katille işbirliği yapan kişiler, bu organizasyonu yapmışlar. Katliamın ardından nasıl kaçacaklarını, HTS kayıtlarından ve telefon sinyallerinden nasıl kurtulacaklarının planını yapmışlar ve birileri ustaca bunu yönlendirmiş. Yoksa emniyet tarafından spontane gelişen cinayet vakalarında ya da başka suçlarda suç sonrası çok kısa sürede failler yakalanıyor.

5 gündür yakalanmamasının en büyük sebebi, katliamın önceden tasarlanarak, planlı ve tek kişi tarafından yapılmadığının göstergesidir. Yönlendiren birilerinin var olduğunun, planlamayı yapanlar arasında profesyonel kişiler olduğunun da göstergesidir.”

MA – KONYA