Kopya olaylarının adli sicil verileri Adalet Bakanlığında yok!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Adalet Bakanlığı, kamu sınavlarındaki kopya olaylarına yönelik yapılan adli işlemlerle ilgili verilerin olmadığını bildirdi.

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu sınavlarında 10 yılda gerçekleşen kopya olayları ve bu olaylara ilişkin adli işlemlerle ilgili istatistiki bilgilerin açıklanması talebiyle Adalet Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, önergenin gerekçesinde “Son 10 yılda yapılan kamu sınavlarında soru alıp verme yapıldığı gerekçesiyle yargıya intikal eden sınav sayısı ne kadardır? Yukarıda bahsi geçen sınavlara giren kişi sayısı ne kadardır? Yukarıda bahsi geçen sınavlarda usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan, tutuklanan ve cezai işlem uygulanan kişi sayısı ne kadardır?” sorularının yanıtlanmasını istedi.

‘Adalet Bakanlığı görevli değil’

Gürer’in önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Adli sicilin tutulmasıyla ilgili hizmetleri yürütmek Bakanlığımız görevleri arasında sayılmakla birlikte, adli istatistikler sanık ve suç esas alınarak derlenmektedir. Bu çerçevede, Bakanlığımızda soru önergesine konu edilen hususlarda ayrıntılı istatistiki veri bulunmamaktadır.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

‘Bakanlığın verileri derlemesi gerekirdi’

Gül’ün yanıtını değerlendiren Gürer, son 10 yılda, kamu personeli sınavlarında yaşanan usulsüzlüklerin, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gün yüzüne çıkmaya başladığını belirtti. Gürer, “Çok sayıda yurttaş, kamu personeli sınavlarındaki usulsüzlükler nedeniyle mağdur konuma düştü. Adalet Bakanlığının, böylesine önemli bir konu da olsun verileri de derlemesi gerekirdi” dedi.

Yeni1Mecra