Korkut: Ayrımsız genel af talep ediyoruz

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum’dan (CİSST) Berivan Korkut, “en mükemmel önlemler de alınsa dahi” kapasitenin 60 bin üzerinde insanın bulunduğu cezaevlerinde COVİD-19 salgınının önlenemeyeceğini söyledi.

Korkut, “Hiçbir suç tipi tartışmalara girmeden kapsayıcı, ayrımsız genel bir af talep ediyoruz” dedi. Korkut, risk grubundakilerin de 48 saat içinde serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sivil toplum örgütlerinin deneyimlerini ve görüşlerini sordu.

Daha önce ileri yaştakilere yönelik ayrımcı uygulamaları görüştüğü sivil toplum örgütleriyle masaya yatıran STGM’den Ezgi Karataş, kapasitenin üzerinde 60 bin fazla tutuklunun bulunduğu cezaevlerini tartışmaya açtı.

Karataş, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) Berivan Korkut ile görüştü.

Berivan Korkut, hapishanelerde 285 bin 300 bin arasında insan bulunduğunu, artırılmış kapasitenin ise 220 bin olduğunu hatırlatarak, “Hapishanelerin tam dolu olması bile sorun iken, kapasite fazlası 60 bin tutuklu var” dedi.

Berivan Korkut

“Adalet Bakanlığı ve Caza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ne kadar önlem alırsa alsın, en muhteşem önlemi alsalar dahi kalabalık sorunu çözülmezse, salgın sorunu çözülmeyecektir” diyen Korkut, şöyle devam etti:

“Şu suç grubu içinde kalsın, şu dışında kalsın tartışmalarının bir adım uzağına geçiyoruz. Türkiye’de genel af talep ediyoruz. Tabi ki insanların duyarlılıklarını gözardı etmek istemiyoruz. Ama bu haliyle hapishaneler kontrol edilebilir yerler değiller. Tekrar belirtiyorum, en mükemmel önlemleri alsanız bile Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm önerilerini de hayata geçirseniz bile bu kalabalıkla bu sorun çözülemez. Çünkü temasla geçen bir hastalık. Hapishaneye bulaşırsa bunun korkunç sonucu tekrar düşünülmeli. Biz hiçbir suç tipi, grup gibi tartışmalara girmeden gerçekten kapsayıcı ayrımsız bir genel af talep ediyoruz.”

Risk grubundakiler 48 saat içinde bırakılmalı

Berivan Korkut, hapishanelerdeki hasta ve risk grubundakilere ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hapishanelerde risk grubunda olan insanlar var. Kronik hastalığı olan, belli bir yaşın üzerinde olan çok sayıda insan var. Bunlarla ilgili bir af beklenmeden yasalardaki belirli rahatsızlığı veya hayati tehlikesi olanların cezalarının ertelenmesi düzenlemesi var. Ancak bu yasal çok uzun bir prosedür içeriyor. Bu prosedür 24 veya 48 saate indirilerek derhal risk grubundakilerin serbest bırakılması gerekiyor.” ANKARA