Korona günlerinde işçiler: Patronlar tedbir adı altında yemekhaneleri kapatıp, pis ortamda sandviç dağıtıyor

Türkmen, “Patronların çıkarları için her fırsatta bir paket çıkarılırken, işçilerin sağlığı patronların insafına bırakılmış durumda.

Hasan Akbaş

DİSK Tekstil Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Antep’de işçilerin kötü koşullarda çalıştırıldığını ve üretimin büyük oranda devam ettirildiğini söyledi. Türkmen, hiç bir dönem olmadığı kadar işçilerin kendilerine ulaşarak, hak gasplarını ve sağlık açısından yaşadıkları riskleri paylaştıklarını anlatarak, patronların bazı yerlerde tedbir adı altında yemekhaneleri kapatarak, işçilere pis ortamda yemek yerine sandviç vererek kar hesabı yaptığını söyledi.

Koronavirüsle mücadele döneminde fabrikaların en yoğun çalıştığı, işçilerin iş yerinde alınmayan önlemler ile sağlığının patronların insafına bırakıldığı, hak gasbının en yoğun yaşandığı illerden biri olduğuna vurgu yapan Türkmen, bölgedeki gelişmeleri yeni1mecra’ya aktardı.

Türkmen, hala fabrikalardan hijyen malzemelerinin olmadığı haberlerini aldıklarını, yemekhanelerde kötü koşullarda işçilerin sağlığının denetim yapılmaksızın hiçe sayıldığını anlattı. Ancak gündeme geldiğince denetimlerin yapılabildiğini belirten Türkmen, kendilerinin de bu konuda iş kolu ayırmaksızın örgütlü, örgütsüz tüm işçiler için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Mehmet Türkmen

Türkmen, “Patronların çıkarları için her fırsatta bir paket çıkarılırken, işçilerin sağlığı patronların insafına bırakılmış durumda. Mesela, Luppo gündeme gelmişken, orada çalışan işçiler de aynı gün bize ulaşarak ne kadar kötü koşullarda olduklarını anlattılar. Fabrikalardan örgütlü, örgütsüz çok sayıda işçi adeta yardım çağrısında bulunuyor. Öyle örnekler var ki patronlar bir yandan süreci kara dönüştürmeye çabalıyor. İşçilerin sağlığı için, hak gaspına karşı biz her ne olursa olsun mücadele edeceğiz ve emekten yana olanları da bu çabamıza destek vermeye çağırıyorum” diye konuştu.

– Sokağa çıkma yasağında ortaya çıkan manzara –

Antep’de fabrikalardan gelen işçi haberleri

– Fabrikalarda işçiler için ne tür önlemler alınıyor?

– Gönüllülük adı altında 12 saat çalıştırılan işçiler

Ve bölgeden daha bir çok konu video söyleşimizde…