Koronavirüs Şeffaflık Endeksi’nde 100 ülke arasında Türkiye 97’nci

İngiltere merkezli veri analiz kuruluşu TotalAnalysis’in hazırlayıp yayınladığı “Covid-19 Veri Şeffaflık Endeksi”ne göre Türkiye, 100 ülke arasında 97’nci oldu.”

Grafik: Total Analysis

Bu veriler ışığında konuşan CHP’li Çetin Osman Budak, “Dünya nezdinde şeffaf, dolayısıyla güvenilir olmadan salgın yönetmeye çalışan bir iktidar var” dedi.

İngiltere merkezli bağımsız veri analiz kuruluşu Totalanalysis, Covid-19 pandemisinin başından beri 200’den fazla ülke ve 2 bin 200’den fazla bölgeden topladığı Covid-19 verileriyle hazırladığı “Covid-19 Şeffaflık Endeksi” isimli raporunu yayınladı.

Bu rapora göre Türkiye salgının seyrine ve yönetimine dair veri açıklama konusunda 100 ülke arasında 97’nci sırada yer aldı.

Kuzey Kore’yi geride bırakabildi

Endekse göre Türkiye şeffaflık konusunda yalnızca Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, iktidarı eleştirerek şeffaf olmadan salgının yönetilemeyeceğini, bunu bilim insanlarının da defalarca dile getirdiğini söyledi. 

Ayrıca Budak, tek adam rejiminin pandemi yönetimi ve aşı tedariki konusunda sınıfta kaldığını belirterek “İktidar dünya liderliğine oynuyoruz propagandası yapmaktan, pandemiyi yönetmeye fırsat bulamamıştır.”

“Ülkemiz dünyada sadece diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’yi ve ülkesinde hiç koronavirüs vakası görülmediğini iddia eden Türkmenistan’ı ve Sırbistan’ı geride bırakabilmiştir. Hanedanlıkla yönetilen pek çok Ortadoğu ülkesi bile Türkiye’nin önüne geçmiş durumda” eleştirisinde bulundu.

“Ülkeyen azalan güven turizmi de etkileyecek”

Buna ek olarak CHP’li Budak, salgın yönetiminde şeffaflık politikasına geçilmezse bu durumun ülkeye şeffaflık konusunda duyulan güvensizliği artıracağını ve 2021 yılı turizm sezonunun da olumsuz etkileneceğini belirtti.

2020 yılı turizm sezonunun iktidarın yanlış ve şeffaf olmayan politikaları nedeniyle Avrupalı turistleri kaçırarak geçirildiğini hatırlatan vekil Budak “Zaten vakaların il bazında açıklanmamasından dolayı Avrupalı turist için güvenli uçuş yapılabilecek ülkeler listesine girememiştik.”

“Benzer yanlışları yaparak turizm sektörünün belini bir kez daha bükmeyelim. Güvenilir bir aşılama programı ve şeffaf bir politika ile Türkiye’yi özellikle Avrupalı turist için güvenli ülke konumuna getirmemiz gerekiyor” dedi.

Covid-19 Şeffaflık Endeksi sıralamasına ulaşmak için tıklayın.

yeni1mecra