Koronavirüs tedbirlerine ilişkin yeni genelge

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten bütün mekanların faaliyetleri geçici süreliğine durdurulacak.

STK’ların genel kurulları, eğitimleri ve her türlü toplantıları ile taziye evlerinin de faaliyetleri ertelenecek.

Sağlık Bakanlığı, 11 Mart günü bir kişide koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasının ardından, vaka sayısını önceki gün 18 ve dün gece de 47 olarak açıkladı. 11 Mart günü itibariyle açıklanan ilk vakanın ardından ülkede alınmaya başlanan tedbirlere yayınlanan ek genelgelerle yenileri ekleniyor.

Umuma açık tüm mekanların faaliyetleri durdurulacak

Son olarak İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmenin ardından 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri konulu ek bir genelge daha gönderdi. Genelgede, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten yerlerde vatandaşların çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Genelgede geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacak yerler şu şekilde belirtildi:

“Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri.”

STK ve taziye evlerinin faaliyetleri de ertelenecek

Genelgeye göre; Sivil Toplum Kuruluşları’nın da (dernek, vakıf) genel kurulları, eğitimleri dahil, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri, icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç geçici olarak ertelenecek. Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu taziye evlerinin de faaliyetleri durdurulacak.

Genelgede, tedbirlere ilişkin vali, kaymakamlar tarafından il, ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri ivedilikle planlaması ve uygulaması istendi. Ayrıca, kolluk birimlerinin de konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.