Koronavirüs toplantısından yeni tedbirler bekleniyor

‘Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’ öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda önümüzdeki dönem için alacakları tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceklerini ifade etti.

Çankaya Köşkünde yapılan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’ndan – AA

Çankaya Köşkü’nde Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı düzenlendi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Toplantıdan önce konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda önümüzdeki dönem için alacakları tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceklerini ifade etti.

Erdoğan, hastalığın kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri peyder pey hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam ettiklerini söyledi. Erdoğan, “Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır.” dedi.

Bugün burada alacakları kararlarla zorlukların birlikte başarılacağını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şayet önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor. Önemli olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermeden bizim hem tıbbi olarak virüsün hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben sizlere güveniyorum ve bunu birlikte aşacağımıza da inanıyorum.”

‘Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek durumda’

Erdoğan, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile video konferans görüşmesi yaptıklarını hatırlattı. Erdoğan, “Bir değerlendirme yaptığımızda en iyi konumda olan biz gözüküyoruz. Bizim ardımızdan Almanya gözüküyor. Ama İngiltere ve öbür tarafta Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek derecede olumsuz.” dedi. Erdoğan, virüsle ilgili alınacak kararların ülke ve ekonomisi için hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından, süreci yöneten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya söz verdi. Öte yandan toplantıda katılımcılar arasında 1’er metrelik mesafe bırakılarak, sosyal mesafe sağlandı. Toplantının yapıldığı salon da dezenfekte edildi.

Toplantıya Bakanların yanı sıra İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanı Hakan Fidan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Borsa İstanbul Başkanı Erişah Arıcan da katılıyor.

Kamu bankalarının genel müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, işveren, işçi, memur ve esnaf konfederasyonları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları ve Sağlık Politikaları kurullarının üyeleri, Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe de toplantıya katıldı.