Koronavirüse karşı 300 bin kişiyle seferberlik başlatıldı

İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında virüsün en çok görüldüğü eyaletlerde 300 bin kişilik ekiple sağlık taramasına başlandı.

İran’ın başkenti Tahran

İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr’e göre; ülkede salgının en çok görüldüğü eyaletlerdeki sağlık merkezleri ve okullarda 300 bin kişilik ekip görev alacak. Ekibin, teşhis ve tedavinin yanı sıra halkı bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunması planlanıyor.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, bakanlıkta düzenlenen toplantıda, “Koronayla Ulusal Mücadele Seferberliği” adı verilen plana ilişkin bilgi verdi. İran genelinde 17 bin sağlık ocağı ve 9 bini aşkın tam teşekküllü sağlık merkezinin organize bir şekilde plan kapsamında çalışacağını belirten Nemeki, “Evlere telefonla ulaşarak şüpheli vakaları bu merkezlere davet edeceğiz.” dedi.

Hastalık belirtileri gösteren kişilerin bu merkezlerde denetim altına alınacağını aktaran Nemeki, “Her gün temas kurularak durumları değerlendirilecek bu kişiler, 3 gün sonra olumlu bir gelişim göstermemeleri halinde hastanelere sevk edilecek. İhtiyaç duyulursa bu kişilerin evleri ekipler tarafından dezenfekte edilecek ve aile üyeleri de karantinaya alınacak.” diye konuştu.

İlk etapta 4 bölgede çalışmalar başladı

Nemeki, sağlık taramasının ilk etapta koronavirüsün en çok görüldüğü 4 bölgede başladığını söyledi. Taramanın ilerleyen günlerde ülkenin diğer bölgelerinde de yaygınlaştırılacağını belirten Nemeki, Kovid-19’la mücadelenin ilk zamanlara göre daha sistematik yürütüldüğünü ifade etti. Nemeki, hafta sonuna kadar ülkedeki laboratuvar sayısının da 40’a yükseleceğini sözlerine ekledi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükselmişti

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, dün ülke genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 92’ye, vaka sayısının da 2 bin 922’ye yükseldiğini duyurmuştu. Kovid-19 teşhisi konulan 552 kişinin ise iyileşerek tedavi gördükleri hastanelerden taburcu edildiğini aktaran Cihanpur, en fazla vakaya Tahran ve Gilan eyaletlerinde rastlandığını açıklamıştı.

AA – ANKARA