Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya yükseldi

Çin’de virüsün çıktığı Hubey eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü buldu. Virüsten etkilendiği kesinleşenlerin sayısı 4 bin 515’e yükseldi.

Almanya’da da ilk kez virüsün bulaştığı bir kişi tespit edildi.

Çin arşiv – AA

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koranavirüs (2019-nCoV) nedeniyle Ulusal Sağlık Komisyonu açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre; Tibet Özerk Bölgesi hariç ülke genelinde etkili olan 2019-nCoV salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976’sının durumu ağır olmak üzere 4 bin 515’i buldu. 


Bununla birlikte virüs bulaştığı şüphesi bulunanların sayısı 6 bin 973 olarak bildirilirken, virüsten etkilenen kişilerle temas etmesi nedeniyle müşahade altına alınanların sayısı da 44 bin 132 oldu.

60 kişi iyileşti

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 8, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 7, Tayvan’da ise 5 kişide virüs tespit edildi. Bu arada koronavirüse yakalandıktan sonra tedaviye cevap vererek iyileşen 60 kişi taburcu edildi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya yükseldi

Ayrıca, ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 106’a yükseldi. Sadece virüsün ortaya çıktığı Vuhan kentinin bağlı olduğu Hubey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 100, enfekte sayısı ise 2 bin 714 kişi oldu.

Hubey, Guandong, Cıciang, Hınan, Hunan, Anhui ise her birinde 100’ün üzerinde vaka tespit edilen eyaletler olarak sıralandı. Ülkedeki büyük kentlerden başkent Pekin’de 80, Şanghay’da 66, Çongçing’de 132, Tiencin’de ise 23 kişinin virüsten etkilendiği tespit edildi.

Tüm okulların yarıyıl tatili uzatıldı

Çin Eğitim Bakanlığı, gece yarısı yaptığı açıklamada, salgına karşı alınan önlemler çerçevesinde tüm üniversite, lise, ortaokul, ilkokul ve kreşlerin yarıyıl tatilinin uzatıldığını bildirdi. Okulların eğitime başlayacağı tarihin yerel makamlar tarafından kararlaştırılacağı kaydedilerek, öğrencilere tatil boyunca dışarı çıkmamaları, toplu etkinlik yapmamaları tavsiye edildi.

Bu arada, bahar dönemi eğitimin başlamasından sonra tüm okulların salgın mücadele planları yapması ve öğrencilerin hijyen şartlarını iyileştirmesi gerektiği vurgulandı. Bakanlık ayrıca şubat ayında yapılacak uluslararası İngilizce yeterlilik sınavlarının da iptal edileceğini açıkladı.

17 şehirde toplu ulaşım geçici olarak durduruldu

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Salgının kısa sürede diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Çin’de 25 Ocak itibariyle başlayan Bahar Bayramı öncesi de ülke genelindeki tapınak, kilise ve camilerde tedbir amacıyla dini faaliyetler askıya alınmıştı.

Almanya’da ilk kez koronavirüsü tespit edildi

Öte yandan Almanya’da ilk kez Çin’in Vuhan şehrinden yayılan koronavirüsü vakasına rastlandı. Bavyera eyaletinin Sağlık Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, Starnberg bölgesindeki 1 kişiye koronavirüsünün bulaştığını belirtti.

Açıklamada, eyaletin Sağlık ve Gıda Dairesinde oluşturulan “enfeksiyon çalışma grubu”nun bu kişinin hastanede iyi durumda olduğu, karantinaya alındığı ve izlendiği bilgisini verdiği kaydedildi. Açıklamada, şu an için Bavyera eyaletindekilere yeni tip virüsün bulaşma riskinin “düşük” olarak görüldüğü belirtildi.

Çin ana karası dışında yeni tip  virüsün görülen kişi sayısı Kanada’da 2, Tayvan’da 5’e yükseldi.