Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aştı

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aştı.

Salgınla mücadele eden Başhekim Liu Cıming, virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden sağlık personelinin sayısı da 7’ye yükseldi.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını can almaya devam ederken, her gün virüs taşıyan çok sayıda vaka tespit ediliyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre; Çin’de kesinleşen vaka sayısı 11 bin 977’sinin durumu ciddi olmak üzere 74 bin 185’e yükseldi.

Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı biri Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 5’e ulaştı. Durumu şüpheli olan vakaların sayısı 5 bin 248’e, müşahede altındakilerin sayısı ise 135 bin 881’e geriledi. Salgından iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376 oldu.

Bin 749 vaka tespit edildi.

Diğer yandan vaka sayısı Hong Kong’da 62’ye yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak açıklandı. Bu arada son 24 saatte 136 kişinin hayatını kaybettiği Çin’de bin 749 yeni vaka tespit edildi.

Yaşlılarda ölüm oranı daha yüksek

Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin daha önce salgının karakteristiğine yönelik yayımladığı raporda, yaşlılarda, hastalarda ve erkeklerde ölüm oranının daha yüksek olduğu belirtilmişti. Ülkede 11 Şubat’a kadar bin 23 kişinin hayatını kaybettiği aktarılan raporda, Kovid-19’un neden olduğu ölümlerin yüzde 30,2’sinin 60-69 yaş aralığında, yüzde 30,5’inin 70-79 yaş aralığında, yüzde 20,3’ünün de 80 yaş ve üzeri gerçekleştiği kaydedilmişti.

Başhekim Liu Cıming hayatını kaybetti

Çin’de koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Vuhan kentinde mücadele eden Başhekim Liu Cıming, virüs nedeniyle hayatını kaybetti. China Daily gazetesinin haberinde, Başhekim Liu Cıming’ın hayatını kaybetmesiyle Kovid-19’dan ölen sağlık personelinin sayısının 7’ye çıktığı belirtildi. Liu’nun salgınla mücadele için tahsis edilen Vuhan Vuçang Hastanesinde çalıştığı ve sinir cerrahisi alanında ülkenin bilinen uzmanlarından olduğu belirtildi.

Sağlık personeli sayısı 30 bini geçti

Çin’de Kovid-19’a yakalanan sağlık personeli sayısı bin 716 olarak verilmişti. Vuhan’a gönderilen sağlık personeli sayısı, askeri birliklerden katılanlar dahil 30 bini geçmişti.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan ettiğini duyurmuştu.

AA – PEKİN