Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e yükseldi

Çin’de koronavirüs salgınında şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e yükselirken, sadece son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti.

Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını yayılmaya devam ediyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e, 2 bin 788’inin durumu ciddi olmak üzere virüsten etkilenen kişi sayısı 20 bin 438’e yükseldi.

Virüs taşıdığı şüpheli olanların sayısının 23 bin 214’e, müşahede altına alınanların sayısı ise 171 bin 329’a ulaştı. Toplam taburcu edilen hasta sayısı 632 oldu.

Son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti

Ülkede koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti, yeni tespit edilen vaka sayısı ise 3 bin 235 oldu. Ülkede hayatını kaybedenlerin 414’ünün koronavirüs salgının ortaya çıktığı Hubey eyaletinde gerçekleşti, eyaletteki vaka sayısı ise 13 bin 522’ye yükseldi.

Yeni tip koronavirüs

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamıştı. Bunun üzerine pazarı kapatılmıştı.

Salgına yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmişti. O nedenle salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti.

AA – PEKİN